EATON AN53GN0A5G045 Reversing Starter, 45 A, 110/50V Coil, C440 Ground Fault Feature Set - 9-45 A
Item: BJ7JRZModel: AN53GN0A5G045
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Motor Starter
Amps Rating 45A
Circuit Protection Ground Fault
Coil Voltage 110/120V
Configuration Reversing
Height 6.3"
Nema Size NEMA Size 2
Product Name Eaton space-saving NEMA motor control starter
Relay XTOE electronic
Type Starter
Width 1.77"