EATON AN53CN0C5G1P6 Space-Savings Reversing NEMA Starter, 480/440 VAC V Coil, 3P, Open Enclosure
Get it by Thursday, May 21
€2,707.19 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Starter |
| Circuit Protection | Ground Fault |
| Coil Voltage | 480V AC |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Height | 9.3" |
| Length | 19.1" |
| Size | 3 |
| Width | 15 3/5" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.19 |
| Ship height (cm) | 23.62 |
| Ship length (cm) | 48.51 |
| Ship width (cm) | 39.62 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
Explore Products
- GRAINGER 191252X Collared Disposable Coverall, Spunbond/Meltblown/Spunbond Polypropylene, Serged Seam
- REGAL 092549PS Plug Setting Plug Gage, #1-1/2-18 UNEF, Not Go Member 3A, Bright
- DYNABRADE 50326 Wheel Guard Assembly, 7 In
- APOLLO VALVES 7A03726 Service Kit, 1-1/2 Inch Size, Chlorine Valve
- SEELYE 900-11112 Thermoplastic Welding Rod, PVC, Triangular, 5/32 Inch x 48 Inch, Gray, 1 lb
- J.W. WINCO 353-30-36-M8-E-40 Vibration/Shock Absorption Mount, Conical, Tapped, M8, Steel, 1.18 Inch Dia
- VOLLRATH 2147026-1 Jet Nat 2.641Mm
- DUTTON-LAINSON 6670B 22785 A-Frame TopWind Jack, 14 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Nut Driver Sets
- Hose Crimpers
- Buffing Wheels
- Soil Tester Accessories
- Vibratory Feeders
- PS DOORS Pallet Rack Safety Gates
- ABUS 24IB Diskus Padlocks
- ANVIL 146 Series Continuous Threaded Rods, Steel
- FOL-DA-TANK Decontamination Pool Liners
- COOPER B-LINE Underground Surface Mount Meter Mains
- THOMAS & BETTS Vinyl Insulated Male Disconnectors
- CHICAGO PROTECTIVE APPAREL Welding Jackets
- GAST 120R Series Jun Air Rocking Piston Compressors, Motor Mounted
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON AN53CN0C5G1P6 Space-Savings Reversing NEMA Starter, 480/440 VAC V Coil, 3P, Open Enclosure
€2,707.19 /unit



