EATON AN19GN0D5E045 Overload Relay Starter, 45 A, 550/50 Voltage, Standard Feature Set - 9-45 A
Get it by Thursday, May 21
€1,686.04 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Motor Starter |
| Amps Rating | 45A |
| Coil Voltage | 550/600V |
| Configuration | Non-reversing |
| Height | 7.1" |
| Length | 4.98" |
| Mounting | Horizontal |
| Nema Size | NEMA Size 2 |
| Product Name | Eaton Freedom NEMA motor control starter |
| Relay | C440 electronic |
| Size | 2 |
| Special Features | With C440 Eolr Standard Feature Set, Sel Reset, Sel Class (10A, 10, 20, 30) |
| Type | Starter |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.88 |
| Ship height (cm) | 18.03 |
| Ship length (cm) | 12.65 |
| Ship width (cm) | 6.6 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Amps Rating | Phase | Voltage Rating | Height | Overall Depth | Overall Height | Overall Width | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AN16AN0AC | 9A | 1, 3 | - | 3.31" | - | - | - | - | €548.35 | |
| AN16AN0DC | 9A | 1, 3 | - | 3.31" | - | - | - | - | €1,218.13 | |
| AN16AN0CC | 9A | 1, 3 | - | 3.31" | - | - | - | 3 | €612.79 | |
| AN16AN0EC | 9A | 1, 3 | - | 3.31" | - | - | - | 3 | - | RFQ
|
| AN16AN0T4C | 9A | 3 | - | 1" | - | - | - | - | - | RFQ
|
| AN16AN0HC | - | - | - | - | - | - | - | - | €807.82 | |
| AN16AN0TC | 9A | 1, 3 | - | 3.31" | - | - | - | - | €949.41 |
Explore Products
- EATON HKA31500TM Magnetic Standard Molded Case Circuit Breaker Trip Unit, 3P, 225A, J Frame
- SPEARS VALVES 3918-080C Elbow, 15 Deg., Socket, Schedule 80, 8 Size, CPVC
- APPROVED VENDOR M51010.080.0018 Hex Head Cap Screw, M8x1.25 Thread Size, SS, 18 mm Lg., 13 mm Head Wd.
- APOLLO VALVES 4ALF72GG4 APOLLO 4ALF72GG4
- APPROVED VENDOR U51000.043.0300 Hex Head Cap Screw, 7/16 In - 14 Thread Size, SS, 3 In Lg.
- ARLINGTON INDUSTRIES 803 EMT Connector, Set-Screw, 1.93 x 1.95 Inch Size, Zinc
- USA SEALING BULK-CGF-369 Polypropylene Cam And Groove Fittings, 2 Inch Coupling Size, 2 Inch Hose Fitting Size
- HOFFMAN ASG24X18X6 Metallic Pull Box Enclosure 24 Inch Height Galvanised
Explore More
- KEYSHAFT
- Supplied Air Accessories
- Laboratory Mixers
- Machine Stands
- Tub Racks
- Welding Gun Adapters
- LOC-LINE Extended Element
- MAYHEW TOOLS Brick Set Chisels
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 240V Delta Primary Volts, 480Y/277 Secondary Volts
- ANVIL AF090R Series Retrofit Restraining Straps, Electro Galvanized
- ANVIL AS150KO Series Channels With Knock Out
- WRIGHT TOOL Rolling Head Pry Bars
- SPEARS VALVES PVC Class 100 IPS Fabricated 90 Deg. Elbows, Socket x Socket
- DAYTON Pump/Cylinder Units
- PARKER 62NTA Series Air Brake NTA Unions
- RHEEM Drain Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON AN19GN0D5E045 Overload Relay Starter, 45 A, 550/50 Voltage, Standard Feature Set - 9-45 A
€1,686.04 /unit

