EATON AN19BN0D5E005 Overload Relay Starter, 18 A, 550/50 Voltage, Standard Feature Set - 1-5 A
Get it by Wednesday, Apr 15
€583.25 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Motor Starter |
| Amps Rating | 18A |
| Coil Voltage | 550/600V |
| Configuration | Non-reversing |
| Height | 6 3/5" |
| Length | 4.9" |
| Mounting | Horizontal |
| Nema Size | NEMA Size 0 |
| Product Name | Eaton Freedom NEMA motor control starter |
| Relay | C440 electronic |
| Special Features | With C440 Eolr Standard Feature Set, Sel Reset, Sel Class (10A, 10, 20, 30) |
| Type | Starter |
| Warranty | 1 yr. |
| Width | 1.97" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.87 |
| Ship height (cm) | 16.76 |
| Ship length (cm) | 12.45 |
| Ship width (cm) | 5 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Amps Rating | Phase | Voltage Rating | Height | Overall Depth | Overall Height | Overall Width | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AN16AN0AC | 9A | 1, 3 | - | 3.31" | - | - | - | - | €548.35 | |
| AN16AN0DC | 9A | 1, 3 | - | 3.31" | - | - | - | - | €1,218.13 | |
| AN16AN0CC | 9A | 1, 3 | - | 3.31" | - | - | - | 3 | €612.79 | |
| AN16AN0EC | 9A | 1, 3 | - | 3.31" | - | - | - | 3 | - | RFQ
|
| AN16AN0T4C | 9A | 3 | - | 1" | - | - | - | - | - | RFQ
|
| AN16AN0HC | - | - | - | - | - | - | - | - | €807.82 | |
| AN16AN0TC | 9A | 1, 3 | - | 3.31" | - | - | - | - | €949.41 |
Explore Products
- HEXARMOR 3041-S (7) Coated Glove, ANSI/ISEA Needlestick Level 5, Back Side/5, Palm Side, S
- MOLINE BEARING 19331315 Flange Bearing, Tapered Roller, 3 15/16 Inch Bore, Cast Iron, Set Screws
- EAGLE T8212TM Track Mat For 6362 Gallon Spill Berm
- PARKER 11977-8-8 Hydraulic Crimp Fitting, Steel x Steel, 90 Deg Elbow, 8 Hose Dash Size
- MAIN FILTER INC. MF0604201 D60E80TAV Hydraulic Filter, Wire Mesh, 80 Micron, Viton Seal, 15.62 Inch Height
- DYNABRADE 52451 Vertical Disc Sander, 7 Inch Dia
- WINSMITH E26XSFS4X200FA Reducer, Solid Input Shaft, Hollow Bore, Output Worm Gear
- ANVIL 0500553680 31/2 Welded Galvanized With 212
Explore More
- KEYSHAFT
- Sanitary Ball/Shut Off Valves
- Mop Sinks
- Pegboard And Slat Wall Accessories
- Chartless Digital Recorder Accessories
- Stretch Wrap Dispensers
- DWYER INSTRUMENTS DPG-200 Series Digital Pressure Gages
- SALISBURY LP4S Series Domestic Cowhide Gloves
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Square HDPE Bottles, Amber, Wide Mouth
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Bottles, Narrow Mouth, HDPE
- ARLINGTON INDUSTRIES Floor Box
- HOFFMAN Concept Series Type 4 HMI Enclosures
- MICRO 100 Tool Holders, Quick Change, Double Ended Modular
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Essentials Bulk Wide Mouth HDPE Bottles
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON AN19BN0D5E005 Overload Relay Starter, 18 A, 550/50 Voltage, Standard Feature Set - 1-5 A
€583.25 /unit

