EATON 600TPHSR631W Autovar 600 Switched Capacitor Bank, 576A, 600 Kvar, 12 X 50 Step, 600V Rating, 60 Hz | BJ6UMD
EATON 600TPHSR631W Automatic Fused Switched Capacitor Bank, 600 VAC, 60 Hz, 600 KVAR Power Rating, 3-Phase
Item: BJ6UMDModel: 600TPHSR631W
In Stock
Get it by Monday, May 25
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Capacitor Bank
Amperage Rating 576A
Application Low Voltage
Depth 29"
For Use With Autovar 600
Frame Size L
Height 80"
Kvar Rating 600 k var
Mounting Floor
Nema Enclosure Rating NEMA 3R
Number Of Step 12
Options Heavy Duty Capacitor Cells, NEMA 3R Enclosure
Phase 3
Protection Type Fuses
Type Switched Capacitor Bank
Voltage Rating 600V
Width 41.3"