EATON 3BR4242L225 Main Lug Loadcenter, No Feed-Thru Lugs, 225 A, L1, Aluminum, Cover Included, Nema 1 | BJ6NEY
EATON 3BR4242L225 Main Lug Load Center, Metallic, 3 Phase, 120/208Y/240 VAC, 225A, 42P, 25 kA Interrupt
Item: BJ6NEYModel: 3BR4242L225
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Load Center
Amps Rating 225A
Box Size L1
Bus Material Aluminum
Cover Cover Included
Enclosure Material Metallic
Height 45"
Interrupt Rating 25 kAIC
Length 3 22/25"
Main Circuit Breaker BWH
Mounting Combination
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Number Of Circuits 42
Number Of Spaces 42
Number Of Wires 4
Phase 3
Special Features No Feed-Thru Lugs
Type Main Lug
Used With Type Br 1-Inch Breakers
Voltage Rating 120/208/240V
Width 14.31"
Wire Size #1 AWG to 300 kcmil