EATON 2607D63G06 Disconnect Switch, Visi-Flex De-Ion, 60A, #14-#4 Cu, Model A Trip, Non-Fusible | BJ6JKR
EATON 2607D63G06 Non-Fusible Disconnect Switch, 600 VAC, 60A, 7-1/2 hp, 10 hp, 20 hp, 40 hp, 50 hp
Item: BJ6JKRModel: 2607D63G06
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Safety Switch
Amps 60A
Fuse Configuration Non Fusible
Height 6.3"
Length 7 1/2"
Max. Hp Rating 7-1/2 Hp @ 120V AC, 20 Hp @ 240V AC, 40 Hp @ 480V AC, 50 Hp @ 600V AC, 10 Hp @ 250V DC
Switch Type Visi-Flex DE-ION
Trip Type Model A Trip
Type Disconnect Switch
Width 6 1/5"
Wire Size #14 AWG to 4 AWG