EATON 1255C68G01 Replacement DC Coil, 125 VDC
Item: BJ6BFLModel: 1255C68G01
In Stock
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
Item Coil
Notes Use Only On Units Originally Supplied With DC Coil.
Product Height 6"
Product Length 6 1/5"
Product Name Eaton Motor Control Coil
Product Width 5.7"
Type Renewal Parts/Accessories
Shipping Info:
Ship weight (kg) 1.19
Ship height (cm)15.24
Ship length (cm)15.75
Ship width (cm)14.48
Country of OriginUS
Product Variants
ProductModelProduct WidthProduct HeightCoil VoltageSizeHeightNema SizePrice
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.