EATON 10250T828LD12 Pushbutton, 30.5 Mm, Blue Actuator, Fv Light Unit, 1No-1Nc, 6 Vac/Dc Luv, 12 Vac/Dc Lamp
Item: BJ4YFEModel: 10250T828LD12
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Pushbutton
Actuator Color Blue
Actuator Material Plastic
Actuator Type Extended
Application Pushbutton
Bezel Chrome
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Features 10250T Series
Height 1.38"
Illumination Illuminated
Lamp Module Type LED, Full Voltage
Legend Markings Blank
Length 2.87"
Light Unit Voltage 6V AC/DC
Max. Lamp Voltage 12V
Mfr. Series Series 10250T
Min. Lamp Voltage 12V
Operating Mode Momentary
Rating NEC Class I Division 2, Groups B, C and D
Type 30.5 mm, Class I Division 2
Width 1.38"