EATON 10250T397LLD60 Pushbutton, 30.5 Mm, Heavy-Duty, Blue Actuator, 60 Vac/Dc Light Unit, 60 Vac/Dc Lamp
Item: BJ4VQQModel: 10250T397LLD60
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Pushbutton
Actuator Color Blue
Actuator Material Plastic
Application Pushbutton
Bezel Chrome
Features 10250T Series
Height 1.78"
Illumination Illuminated
Lamp Module Type LED, Full Voltage
Led Lamp Number Bayonet base
Length 1.63"
Light Unit Voltage 60V AC/DC
Max. Lamp Voltage 60V
Mfr. Series Series 10250T
Min. Lamp Voltage 60V
Mounting Type Flush
Nema Enclosure Rating NEMA 3 NEMA 12 NEMA 4X NEMA 13 NEMA 4 NEMA 3R
Notes Unit Does Not Include Lamp. Order LED Separately To Match Lens.
Operating Mode Momentary
Size 40 mm
Type 30.5 mm Heavy-Duty Watertight/Oiltight
Width 1.59"