EATON 10250T25B Non-Illuminated Push Button, 30mm Size, Momentary Push, Black, Metal
Item: BJ4UZJModel: 10250T25BCross Ref: 39P495
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Pushbutton
Ac Contact Rating 10A @ 600V
Action Momentary
Actuator Color Black
Actuator Material Plastic
Actuator Type Extended
Bezel Chrome
Bezel Material Chrome Plated Zinc Die Cast
Contact Configuration 1 NO
Contact Form 1NO
Dc Contact Rating 5A @ 250V
Display Qty 1
Features Diaphragm Seals, Drainage Holes, Enclosed Silver Contacts, Grounding Nibs, Reliability Nibs
Head Material Metal
Head/lens Color Black
Height 2"
Illumination Non-Illuminated
Ip Rating IP65
Length 3 1/2"
Mechanical Operating Durability 1 x 10^7
Nema Enclosure Rating NEMA 12, NEMA 13, NEMA 3, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 4X
Number Of Indicator Lights 0
Number Of Operators 1
Operating Mode Momentary
Operating Temperature - Maximum 150°F
Operating Temperature - Minimum 1°F
Operator Illumination Non Illuminated
Operator Material Metal
Operator Voltage Rating - Maximum 120V AC/DC
Overall Depth 3.5"
Overall Height 2"
Overall Width 2"
Panel Mounting Hole Diameter 30 mm
Product Type Push Button Operators
Push Button Style Extended
Resistance Properties Oil And Grease Resistant, Watertight
Series 10250T Series
Standards Ce, Csa, Ul Listed
Terminal Connection Screw Clamp
Type 30.5 mm, Heavy-Duty
Width 2"