EATON 1009696CH Meter Socket, Multi Position Horiz. Ganged Sockets, 100A, Over/Under | BJ4QVK
EATON 1009696CH Horn Bypass Meter Socket, 600 VAC, 100A, 1 Phase
Item: BJ4QVKModel: 1009696CH
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Socket
Amps Rating 100A
Bypass Horn
Feed Type Top/Bottom
Height 14.13"
Hub Size 3 5/16"
Hub Type Hub Cover Plate
Length 5.38"
Line #6-250 kcmil
Load #8-2/0 AWG
Number Of Jaws 4
Number Of Sockets 5
Number Of Wires 3
Phase 1
Security Ringless
Type Multiple Position Horizontal Ganged Sockets
Voltage Rating 600V
Width 48.63"