EATON 1004405ACH Meter Socket, Multiple Position Horizontal Ganged Sockets, 100A, Overhead/Underground | BJ4QMV
EATON 1004405ACH Horizontal Ganged Single Meter Socket, Multi-Position, 600 VAC, 100A, 1 Phase
Item: BJ4QMVModel: 1004405ACH
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Socket
Amps Rating 100A
Bypass Horn
Feed Type Top/Bottom
Height 14.13"
Hub Size 3 5/16"
Hub Type Hub Opening, Hub Cover Plate
Length 5.38"
Line #6-250 kcmil
Load #8-2/0 AWG
Number Of Jaws 4
Number Of Sockets 4
Number Of Wires 3
Security Ring
Type Multiple Position Horizontal Ganged Sockets
Utility Approvals PA : Pennsylvania Power & Light (PPL)
Voltage Rating 600V
Width 36.46"