DYNAQUIP CONTROLS EHG24ATE20H Ball Valve Electronic 3/4 Inch Fnpt | AG6TYR 46Z628
DYNAQUIP CONTROLS EHG24ATE20H Ball Valve Electronic 3/4 Inch Fnpt
Item: AG6TYRModel: EHG24ATE20HCross Ref: 46Z628
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Elect. Actuated Ball Valve
3-a Compliance Not Rated
Actuator Ambient Temperature - Maximum 150°F
Actuator Ambient Temperature - Minimum -40°F
Actuator Cycle Time - 90° 2.5 sec.
Actuator Duty Cycle 50%
Actuator Enclosure Material Aluminum
Actuator Features Heater, Position Indicator, Thermal Overload Protection
Actuator Motor Type Reversing
Actuator Operation 90°
Actuator Output Shaft Material 316 Stainless Steel
Actuator Series DE
Agency Compliance Not Rated
Ambient Temp. Range -40°F to +150°F
Ansi Flange Class Not Applicable
Average Surface Roughness Not Applicable
Ball Finish Brass , Chrome Plated
Ball Port Style Full Port
Ball Valve Basic Body Material Brass
Ball Valve Product Group Actuated
Body Material Brass
Body Seal Material Viton
Coefficient Of Volume 34
Connection FNPT
Connection Gender - Side 1 Female
Connection Gender Side 2 Female
Connection Size - Side 1 3/4"
Connection Size - Side 2 3/4"
Connection Type FNPT x FNPT
Connection Type - Side 1 NPT
Connection Type - Side 2 NPT
Fail Safe Position Fail Last
For Media Compressed Air, Natural Gas, Oil
Included Mounting Iso 5211 Actuator Mounting Pad
Ip Rating IP66
Max. Media Temperature 370°F
Max. Pressure 600 psi
Max. Pressure (cwp) 600 psi
Max. Pressure (steam) 150 psi
Max. Pressure Differential 300 psi
Max. Pressure For Combustible Gas Not Rated
Maximum Current 5A
Media Temp. Range -20°F to +370°F
Media Temperature Range -20°F to +370°F
Min. Media Temperature -20°F
Nema Enclosure Rating NEMA 4X
Nominal Valve Size 3/4"
Nsf Certifications For Food And Drinking Water NSF 61
Number Of Bolt Holes 4
Number Of Ports 2
Overall Length 2.93"
Pipe Schedule Compatibility Not Applicable
Pipe Size 3/4"
Port Full
Rated For 600 psi WCP
Seal Material FKM, RPTFE, PTFE
Seat Material RPTFE
Special Features Not Applicable
Standards Nsf/Ansi 372
Stem Finish Brass , Nickel Plated
Stem Type Blowout Resistant
Temp. Range -20°F to +370°F
Valve Body Style Straight
Valve Construction Two-Piece
Valve Series Ehg
Valve Ways 2-Way
Voltage 24V AC