DYNA-LIFT 4E-D1A-10-S Hydraulic Lift Kit 4 Post Electric 1000 Lb | AA8CAL 16Y677
DYNA-LIFT 4E-D1A-10-S Hydraulic Lift Kit 4 Post Electric 1000 Lb
Item: AA8CALModel: 4E-D1A-10-SCross Ref: 16Y677
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Hydraulic Lift Kit
Actuation Method Electric
Adjustment Range 10"
Cylinder Body Type Inline Tube Port
Cylinder Material Aluminum
Cylinder Material Aluminium
End Type Foot With Glide
For Tube Length 8 ft.
Installation Type Retro Fit
Load Rating 1000 lbs.
Motor Frequency 60 Hz
Motor Hp 1/9 hp
Motor Hz 50/60
Motor Hz 50/60 Hz
Motor Voltage 115V AC
Mounting Type Retro Fit
Number Of Cylinders 4
Rod End Type Guided
Screw Size 1/4"-20
Stroke 10"
System Load Rating 1000 lbs.
Tube Length 96"-96"-60"-60"