Item: CP3UYEModel: PA48F2W50Cross Ref: 38G227
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Duct Liner
Approx. "r" Value 8
Color Silver
Compatible With Brand Duckmate
Density 1.39 lbs.
Duct Insulation Color Silver
Duct Insulation Item Duct Insulation
Duct Insulation Length 50 ft.
Duct Insulation Material Polyester
Duct Insulation Width 48"
Inside Dia. 3"
Insulation Material Polyester
Insulation Value 8
Jacket Material Foil Scrim Kraft
Length 50 ft.
Material Polyester
Material Thickness Not Applicable
Max. Temp. Rating 250°F
Minimum Temperature Rating Not Applicable
Shape Rectangular, Round
Sub-brand Polyester Insulation
Thickness 2"
Type Liner
Width 48"