DUCTMATE GRFTJ12GA26 12 Inch Diameter 26 Gauge Snap Pipe Free Flow Tee
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Product Specifications:
| Item | Fitting |
| Coating | Galvanized |
| Color | Silver |
| Compatible With Brand | Leed |
| Connection Type | Press Fit |
| Diameter | 12" |
| Duct Size | 12" |
| End Type | Plain, Crimped |
| Finish | Galvanized |
| For Duct Diameter | 12" |
| Gauge | 26 ga. |
| Height | 16 3/4" |
| Inlet Dia. | 12" |
| Length | 21 1/2" |
| Material | Steel |
| Material Thickness | 26 ga. |
| Maximum Pressure Rating | 3 in. wc |
| Maximum Temperature Rating | 212°F |
| Minimum Pressure Rating | 3 in. wc |
| Outlet Dia. | 12" |
| Overall Height | 16 3/4" |
| Overall Length | 21 1/2" |
| Overall Width | 12" |
| Pressure Rating | 3 in. wg |
| Product Type | Tee |
| Seal Material | Co Polymer, EPDM |
| Type | TEE |
| Width | 12" |