BALDOR / DODGE BF10C25T08985 BF1083 250-CC 89.85 Tapered Right Angle Reducer
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Frame Size | 250 |
| Gear Ratio | 89.85 |
| Gearbox Size | 108 |
| Input Style | Clamped Collar |
| Mfr. Series | QUANTIS Series |
| Output Type | Tapered Bore |
| Reducer Gear Ratio | 89.85 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 135 |
| Ship height (cm) | 23.88 |
| Ship length (cm) | 28.45 |
| Ship width (cm) | 27.94 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Explore Products
- PEER CHAIN 34667 Roller Chain, 50 Pitch, 50 Feet Length
- RHEEM SP20362 Service Kit, 100000 BTU/HR
- TITAN FASTENERS FFF08224
- VERMONT GAGE 132110120 Pin Gage Assembly, Single End, Red Cap, Class ZZ, Go, Steel, 22.50 - 23.99 mm Range
- SUPER-STRUT C720-1-1/2SS Riser Clamp, 1-1/2 Inch Size, Stainless Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Shock Protection Blankets
- Rotary Joints and Unions
- Tungsten Electrodes
- Nail Sets
- Drum Palletisers
- AKRO-MILS 30283 Akrobins Super Size Bins
- DESTACO 5905, 5910, 5915 Series Heavy Duty Vertical Hold Down Clamps
- DESTACO 334-M Series Pull Action Latch Clamps
- ACME ELECTRIC WI015 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class