BALDOR / DODGE 26A05H14 TIGEAR-2 Worm Gear Speed Reducer
Get it by Friday, Apr 10
€2,643.83 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 2.87" |
| Bore Length | 6.62" |
| Case Size | 26 |
| Center Distance | 2.63" |
| Color | Green |
| Frame Size | 140 |
| Gear Box | 26 |
| Gear Ratio | 5 |
| Gearbox Component Type | Gearbox |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 7 37/100 hp |
| Hp Rating Output | 6.93 hp |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | 3 Piece Coupled |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Mfr. Series | Tigear II Series |
| Motor Compatibility | NEMA Motor, 140TC Frame |
| Mounting Bolt Pattern Length | 6.38" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 3.38" |
| Nominal Ratio | 5 |
| Output Shaft | Hollow |
| Output Shaft Center To Input Motor Mounting Face Distance | 8.61" |
| Output Style | Hollow Bore |
| Output Type | Hollow |
| Overhung Load | 1330 lbf. |
| Paint Type | Standard |
| Rated Torque Output | 1247 lbs.-in. |
| Ratio | 5:1 |
| Seal Type | Single Lip Contact |
| Shaft Dia. | 1.438" |
| Shaft Key (in.) | No |
| Shaft Length | No |
| Suitable For Washdown | No |
| Thermal Hp Rating | 8.79 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 31.05 |
| Ship height (cm) | 23.88 |
| Ship length (cm) | 28.45 |
| Ship width (cm) | 27.94 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | shaft dia. | gear ratio | input style | output shaft | ratio | output type | frame size | finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 26A07H18 | 1.438" | 7 | 3 Piece Coupled | Hollow | 7:1 | Hollow | 180 | - | €2,768.50 | |
| 26A10H14 | 1.438" | 10 | 3 Piece Coupled | Hollow | 10:1 | Hollow | 140 | - | €2,643.83 | |
| 26A10H18 | 1.438" | 10 | 3 Piece Coupled | Hollow | 10:1 | Hollow | 180 | - | €2,768.50 | |
| 26A15H14 | 1.438" | 15 | 3 Piece Coupled | Hollow | 15:1 | Hollow | 140 | - | €2,643.83 | |
| 26A15H18 | 1.438" | 15 | 3 Piece Coupled | Hollow | 15:1 | Hollow | 180 | - | €2,768.50 | |
| 26A20H14 | 1.438" | 20 | 3 Piece Coupled | Hollow | 20:1 | Hollow | 140 | - | €2,643.83 | |
| 26A20H56 | 1.438" | 20 | 3 Piece Coupled | Hollow | 20:1 | Hollow | 56 | Green Finish | €2,643.83 |
Explore Products
- GRAINGER HTSQ/25002500125-48 Carbon Steel Square Tube, 0.125 Inch Wall Thick, 2 1/2 Inch Width, 2 1/2 Inch Height
- SECURITRON FAR-24 Fire Alert Reset Control, 24 VDC
- GATES E204XL025 Square Tooth Timing Belt, 1/5 Inch Pitch, 102 Teeth
- NIBCO NL998H4 T-FP-600A Two Piece Ball Valve, Female NPT Thread, 1/4 Inch Size, Lead Free Brass
- WEG E01836EP3Y160LF3-W22 13220061 General Purpose Motor, Cast Iron 160L Frame, 25 HP, 3560 RPM, 460 V
- PASS AND SEYMOUR L1630-P Locking Plug, 30A, Black Back, White Front Body,
- GRAINGER 1526-250500-10 Tubing, Epdm, 1/4 Inch Id, 1/2 Inch OD, 10 Ft Length, Black, Not Reinforced
- HOLO-KROME 87088 86280 Alloy, Flat Head Cap Screw, M6-1 x 12 mm Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Voice Data Patch Cords
- Bore Polishers
- Fume Extractor Arms
- Deburring Blades
- Gas Welder Fittings
- DMS HICS 2014 Hospital Incident Command Vest Kits
- SALISBURY ILP Series Top Grain Cowhide Leather Gloves
- RUD CHAIN RM Eye Nuts, Metric Thread
- RUD CHAIN RM Eye Nuts, Pipe Thread
- ANVIL 261 Series Riser Clamps, Steel, Hot-Dipped Galvanized
- AKRO-MILS Card Stock Holders
- REMCO 6 Mil Die Cut Aprons 50 Inch Length
- LEGRAND Electrical Wall Switches
- ARGOS TECHNOLOGIES Pipes
- SIOUX CHIEF Universal Bracket Accessories and Bulk Components
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 26A05H14 TIGEAR-2 Worm Gear Speed Reducer
€2,643.83 /unit
