BALDOR / DODGE 23QZ30LR14 TIGEAR-2 E-Z KLEEN Right Angle Reducer
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,324.25 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 2 1/2" |
| Case Size | 23 |
| Center Distance | 2.31" |
| Center To End Of Shaft Distance | 5.14" |
| Color | Green |
| Finish | Silver Gray Epoxy |
| Frame Size | 140 |
| Gear Box | 23 |
| Gear Ratio | 30 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 1 21/50 hp |
| Hp Rating Output | 1.11 hp |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Mfr. Series | Tigear II Series |
| Motor Compatibility | NEMA Motor, 140TC Frame |
| Mounting Bolt Pattern Length | 5" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 22/25" |
| Nominal Ratio | 30 |
| Output Shaft Center To Input Motor Mounting Face Distance | 5.46" |
| Output Style | Left, Right |
| Output Type | Double Solid |
| Overhung Load | 1610 lbf. |
| Paint Type | Stainless Epoxy |
| Rated Torque Output | 1201 lbs.-in. |
| Ratio | 30:1 |
| Seal Type | Two Piece Harsh Duty |
| Shaft Dia. | 1 1/4" |
| Shaft Dia. Output | 1 1/8" |
| Shaft Key (in.) | No |
| Shaft Length | No |
| Shaft Length Output | 2.18" |
| Shaft Output Type | Double Solid |
| Suitable For Washdown | Yes |
| Thermal Hp Rating | 2 3/50 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 24.75 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | shaft dia. | gear ratio | output style | ratio | finish | frame size | output type | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 23QZ40H56 | 1.438" | 40 | Hollow Bore | 40:1 | Silver Gray Epoxy | 56 | Hollow | Hollow | €2,696.32 | |
| 23QZ30H56 | 1.438" | 30 | Hollow Bore | 30:1 | Silver Gray Epoxy | 56 | Hollow | Hollow | €2,696.32 | |
| 23QZ20H56 | 1.438" | 20 | Hollow Bore | 20:1 | Silver Gray Epoxy | 56 | Hollow | Hollow | €2,696.32 | |
| 23QZ40L56 | 1 1/4" | 40 | Left | 40:1 | Silver Gray Epoxy | 56 | Left Solid A | - | €2,045.90 | |
| 23QZ07L18 | 1 1/4" | 7 | Left | 7:1 | Silver Gray Epoxy | 180 | Left Solid A | - | €2,324.25 | |
| 23QZ10H56 | 1.438" | 10 | Hollow Bore | 10:1 | Silver Gray Epoxy | 56 | Hollow | Hollow | €2,696.32 | |
| 23QZ10HA56 | 1 1/2" | 10 | Hollow Bore | 10:1 | Silver Gray Epoxy | 56 | Hollow Alt | Hollow Alternate | €2,696.32 |
Explore Products
- BALDOR / DODGE 019887 80HCBM Elastomeric Coupling, Shaft Size 42.0 Mm, Rating 2000 Rpm
- THOMAS & BETTS 54124800BS Copper One Hole Lug, Standard Barrel, 5/8 Inch Bolt Size, Tin Plated
- BRADY SDPL-YLW-38PL-KD6 153561 Padlock, Keyed Different, Nylon, Standard Body Size, Plastic, Yellow
- MAIN FILTER INC. MF0432786 XH04823 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 9.45 Inch Height
- ANVIL 0500371042 Universal Concrete Insert, Malleable Iron, Galvanized, 7/8 Inch Rod Size
- MICRO PLASTICS 3437516150 Socket Head Cap Screw, 3/8 In - 16 Thread Size, Cyl., 1 1/2 In Lg., 3/8 In Head Ht., Pln, Nylon
- SIMONDS 83524000 Round Handle Needle File Swiss
- NIBCO RGI0825 Stem Extension Kit
Explore More
- KEYSHAFT
- Replacement Conveyor Belts
- Floor Box Covers
- Hydronic Kickspace Heater Cabinets
- Blender and Drink Mixer Accessories
- Belt Drive Axial Downblast Exhaust Ventilators
- AKRO-MILS 30265 Akrobins Plastic Storage Bins
- ASHCROFT E Bimetallic Thermometer, 3 Inch External Adjust, Rear Connection
- WESTWARD Knee Pads, Polypropylene, 2 Straps
- GLOBE SCIENTIFIC Pitchers, Molded Graduations
- MILLER - WELDCRAFT Nozzle Alumina #8, 1/2 Inch
- CHERNE Kwik N Sure Plugs
- EATON Brake Shoes
- GREENLEE Kits
- CASH VALVE Washers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 23QZ30LR14 TIGEAR-2 E-Z KLEEN Right Angle Reducer
€2,324.25 /unit


