BALDOR / DODGE 23QZ07L18WP TIGEAR-2 E-Z KLEEN Reducer-White
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,324.25 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 2 1/2" |
| Case Size | 23 |
| Center Distance | 2.31" |
| Center To End Of Shaft Distance | 5.14" |
| Color | White |
| Finish | White Epoxy |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 4 9/50 hp |
| Hp Rating Output | 3 17/20 hp |
| Input Flange | 180TC |
| Input Style | Quill |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Motor Compatibility | NEMA Motor, 180TC Frame |
| Mounting Bolt Pattern Length | 5" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 22/25" |
| Nominal Ratio | 7 |
| Output Shaft Center To Input Motor Mounting Face Distance | 6.49" |
| Output Style | Left |
| Overhung Load | 1520 lbf. |
| Rated Torque Output | 1026 lbs.-in. |
| Ratio | 7:1 |
| Seal Type | Two Piece Harsh Duty |
| Shaft Dia. | 1 1/4" |
| Shaft Dia. Output | 1 1/8" |
| Shaft Length Output | 2.18" |
| Shaft Output Type | Left Side Solid |
| Suitable For Washdown | Yes |
| Thermal Hp Rating | 5 16/25 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 24.75 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | shaft dia. | gear ratio | output style | ratio | finish | frame size | output type | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 23QZ40H56 | 1.438" | 40 | Hollow Bore | 40:1 | Silver Gray Epoxy | 56 | Hollow | Hollow | €2,696.32 | |
| 23QZ30H56 | 1.438" | 30 | Hollow Bore | 30:1 | Silver Gray Epoxy | 56 | Hollow | Hollow | €2,696.32 | |
| 23QZ20H56 | 1.438" | 20 | Hollow Bore | 20:1 | Silver Gray Epoxy | 56 | Hollow | Hollow | €2,696.32 | |
| 23QZ40L56 | 1 1/4" | 40 | Left | 40:1 | Silver Gray Epoxy | 56 | Left Solid A | - | €2,045.90 | |
| 23QZ07L18 | 1 1/4" | 7 | Left | 7:1 | Silver Gray Epoxy | 180 | Left Solid A | - | €2,324.25 | |
| 23QZ10H56 | 1.438" | 10 | Hollow Bore | 10:1 | Silver Gray Epoxy | 56 | Hollow | Hollow | €2,696.32 | |
| 23QZ10HA56 | 1 1/2" | 10 | Hollow Bore | 10:1 | Silver Gray Epoxy | 56 | Hollow Alt | Hollow Alternate | €2,696.32 |
Explore Products
- WALTER SURFACE TECHNOLOGIES 53F605 Antispatter, 10 Lb, Bucket
- PARKER 159-SA25-160
- VOLKEL 03037 Short Machine Tap, Form D HSS-G, M18 x 1.5 Size
- CHICAGO-LATROBE 41721 Jobber Bit #51 High Speed Steel
- LINN GEAR 140a21h Sprocket, 140 Chain, 11.742 Inch Pitch Diameter, 1.437 Inch Stock Bore, Hardened Teeth
- EAGLE T8401 Spill Berm, 4 ft x 4 ft x 8 In, Yellow
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Screwdrivers
- Air Cleaners
- Pipe Marking Arrows and Banding Tape
- Appliance Hand Trucks
- Portable Oil and Kerosene Heater Accessories
- MEMPHIS GLOVE Big Jake Premium Palm Work Gloves
- VIEGA PROPRESS XL-C 45 Degree Elbow, Press x Press
- ANVIL C110 Series Cable Loops
- COOPER B-LINE B407 Two Hole Z Supports
- MARTIN SPROCKET R2 Series MST Bushings
- GROVE GEAR Bravo 520 Series Single Reduction Reducers
- ACME ELECTRIC Non Linear Load Transformers, 480V Delta Primary Volts, K Factor 20, 150 Degrees C Rise
- MERSEN FERRAZ Protistor Fuses, Size 120, gR, 750VDC
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 23QZ07L18WP TIGEAR-2 E-Z KLEEN Reducer-White
€2,324.25 /unit


