BALDOR / DODGE 23Q60LR56WP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,710.39 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 2 1/2" |
| Case Size | 23 |
| Center Distance | 2.31" |
| Center To End Of Shaft Distance | 5.14" |
| Color | White |
| Finish | White Epoxy |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 4/5 hp |
| Hp Rating Output | 0.51 hp |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Motor Compatibility | NEMA Motor, 56C Frame |
| Mounting Bolt Pattern Length | 5" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 22/25" |
| Nominal Ratio | 60 |
| Output Shaft Center To Input Motor Mounting Face Distance | 5.46" |
| Output Style | Left, Right |
| Overhung Load | 1610 lbf. |
| Rated Torque Output | 1111 lbs.-in. |
| Ratio | 60:1 |
| Seal Type | Single Lip Contact |
| Shaft Dia. | 1 1/4" |
| Shaft Dia. Output | 1 1/8" |
| Shaft Length Output | 2.18" |
| Shaft Output Type | Double Solid |
| Suitable For Washdown | No |
| Thermal Hp Rating | 1 6/25 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.6 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | shaft dia. | gear ratio | output style | ratio | frame size | output type | finish | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
23Q05H14 | 1.438" | 5 | Hollow Bore | 5:1 | 140 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23Q05H18 | 1.438" | 5 | Hollow Bore | 5:1 | 180 | Hollow | - | Hollow | €2,045.90 | |
![]() |
23Q05R56 | 1 1/4" | 5 | Right | 5:1 | 56 | Right Solid B | Green Finish | - | €1,362.70 | |
![]() |
23Q07H14 | 1.438" | 7 | Hollow Bore | 7:1 | 140 | Hollow | Green Finish | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23Q07H18 | 1.438" | 7 | Hollow Bore | 7:1 | 180 | Hollow | - | Hollow | €2,045.90 | |
![]() |
23Q07H56 | 1.438" | 7 | Hollow Bore | 7:1 | 56 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23Q07L14 | 1 1/4" | 7 | Left | 7:1 | - | Left Solid A | Green Finish | - | €1,362.70 |
Explore Products
- RIDGID 95310
- PARKER CVX0260BE0SXNNB
- BRENNAN INDUSTRIES N2428-06-06-SS Male NPT Adapter, 316 Stainless Steel, Tube Stub x MNPT, 3/8 Inch Size Tube OD
- GEARWRENCH 82532 3/8 Inch Drive Long Length Hex Bit SAE Socket 3/16 Inch
- EATON XTAR065D11RD065 Reversing Electronic Motor Starter, 65 A, Top-Mounted, 12 Vdc, D Frame, 55 mm, 50-65 A
- APPLETON ELECTRIC KPAL7010J548L Light Fixture, 70W
Explore More
- KEYSHAFT
- Bin Rail Systems
- OEM Replacement Motors
- Document Displays
- Penetrants and Lubricants
- Commercial Kitchen Hood Accessories
- OIL SAFE Fill Point ID Washers
- CONDOR Pigskin Leather Pearl Welding Gloves
- JOHN GUEST Male Connectors, NPTF Thread, Polypropylene White
- ANVIL AS200DS Series Dakota Smart-Strut
- SINGER SAFETY Noise Reduction Partition Panel
- HUMBOLDT Nickel Crucibles
- IRONCLAD PERFORMANCE WEAR Leather Gloves
- OSG Coolant Through High Speed Steel Jobber Length Drill Bits
- MERIT BRASS K614 Hex Head Pipe Bushings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 23Q60LR56WP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
€1,710.39 /unit



