BALDOR / DODGE 23Q50R14WP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,523.90 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 2 1/2" |
| Case Size | 23 |
| Center Distance | 2.31" |
| Center To End Of Shaft Distance | 5.14" |
| Color | White |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 19/20 hp |
| Hp Rating Output | 33/50 hp |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Motor Compatibility | NEMA Motor, 140TC Frame |
| Mounting Bolt Pattern Length | 5" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 22/25" |
| Nominal Ratio | 50 |
| Output Shaft Center To Input Motor Mounting Face Distance | 5.46" |
| Output Style | Right |
| Overhung Load | 1610 lbf. |
| Paint Type | White Epoxy |
| Rated Torque Output | 1182 lbs.-in. |
| Ratio | 50:1 |
| Seal Type | Single Lip Contact |
| Shaft Dia. | 1 1/4" |
| Shaft Dia. Output | 1 1/8" |
| Shaft Length Output | 2.18" |
| Shaft Output Type | Right Side Solid |
| Suitable For Washdown | No |
| Thermal Hp Rating | 1 21/50 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.6 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | shaft dia. | gear ratio | output style | ratio | frame size | output type | finish | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
23Q05H14 | 1.438" | 5 | Hollow Bore | 5:1 | 140 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23Q05H18 | 1.438" | 5 | Hollow Bore | 5:1 | 180 | Hollow | - | Hollow | €2,045.90 | |
![]() |
23Q05R56 | 1 1/4" | 5 | Right | 5:1 | 56 | Right Solid B | Green Finish | - | €1,362.70 | |
![]() |
23Q07H14 | 1.438" | 7 | Hollow Bore | 7:1 | 140 | Hollow | Green Finish | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23Q07H18 | 1.438" | 7 | Hollow Bore | 7:1 | 180 | Hollow | - | Hollow | €2,045.90 | |
![]() |
23Q07H56 | 1.438" | 7 | Hollow Bore | 7:1 | 56 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23Q07L14 | 1 1/4" | 7 | Left | 7:1 | - | Left Solid A | Green Finish | - | €1,362.70 |
Explore Products
- ECEF 15202000 Drill, 20mm Diameter
- T&S B-0026-H Hose, 26 Inch Flexible Stainless Steel
- EATON NGR25881BNDDN Rocker Switch, 2-Poles
- REGAL 052725JM Cobalt End Mill, Single End, 2 Inch Dia., 7-3/4 Inch Length, 8 Flutes, Bright
- VERMONT GAGE 321147020 Sti Gage, NoGo, 5/8-11 UNC, 2B
- ADVANTECH 30BS12H Sieve #30 B/s 12 Inch Half Height
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS HB2401750A 216657 Helical Boring Bar, Carbide Altin, 0.24 x 1 3/4 x 1/4 Shank Dia
- GRAINGER M39250.108.0028 Parallel Key, High, Steel, 10 mmx8 mmx28 mm Size, 28 mm Lg., Gr. C45K, Plain
Explore More
- KEYSHAFT
- Halogen Lamps and Bulbs
- Service Jacks
- Chucking Reamers
- Isolation Transformers
- Confined Space Hoist Mounts
- MECHANIX Hook And Loop General Utility Mechanics Gloves
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 600V Delta Primary Volts, 480Y/277 Tap Secondary Volts
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Essentials PMP Griffin Style Low Form Beakers with Handle
- APPROVED VENDOR Union, Socket / Threaded, Metal
- EATON CHLD Series Electronic Molded Case Circuit Breakers, L Frame
- MILWAUKEE Guide Bars
- GRAINGER Gauges
- EATON H-Max Series Adjustable Frequency Drive, FS4
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 23Q50R14WP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
€1,523.90 /unit



