BALDOR / DODGE 23Q50L14 TIGEAR-2 Right Angle Reducer
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,362.70 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 2 1/2" |
| Case Size | 23 |
| Center Distance | 2.31" |
| Center To End Of Shaft Distance | 5.14" |
| Color | Green |
| Frame Size | 140 |
| Gear Box | 23 |
| Gear Ratio | 50 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 19/20 hp |
| Hp Rating Output | 33/50 hp |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Mfr. Series | Tigear II Series |
| Motor Compatibility | NEMA Motor, 140TC Frame |
| Mounting Bolt Pattern Length | 5" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 22/25" |
| Nominal Ratio | 50 |
| Output Shaft Center To Input Motor Mounting Face Distance | 5.46" |
| Output Style | Left |
| Output Type | Left Solid A |
| Overhung Load | 1610 lbf. |
| Paint Type | Standard |
| Rated Torque Output | 1182 lbs.-in. |
| Ratio | 50:1 |
| Seal Type | Single Lip Contact |
| Shaft Dia. | 1 1/4" |
| Shaft Dia. Output | 1 1/8" |
| Shaft Key (in.) | No |
| Shaft Length | No |
| Shaft Length Output | 2.18" |
| Shaft Output Type | Left Solid A |
| Suitable For Washdown | No |
| Thermal Hp Rating | 1 21/50 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.6 |
| Ship height (cm) | 23.88 |
| Ship length (cm) | 28.45 |
| Ship width (cm) | 27.94 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | shaft dia. | gear ratio | output style | ratio | frame size | output type | finish | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
23Q05H14 | 1.438" | 5 | Hollow Bore | 5:1 | 140 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23Q05H18 | 1.438" | 5 | Hollow Bore | 5:1 | 180 | Hollow | - | Hollow | €2,045.90 | |
![]() |
23Q05R56 | 1 1/4" | 5 | Right | 5:1 | 56 | Right Solid B | Green Finish | - | €1,362.70 | |
![]() |
23Q07H14 | 1.438" | 7 | Hollow Bore | 7:1 | 140 | Hollow | Green Finish | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23Q07H18 | 1.438" | 7 | Hollow Bore | 7:1 | 180 | Hollow | - | Hollow | €2,045.90 | |
![]() |
23Q07H56 | 1.438" | 7 | Hollow Bore | 7:1 | 56 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23Q07L14 | 1 1/4" | 7 | Left | 7:1 | - | Left Solid A | Green Finish | - | €1,362.70 |
Explore Products
- ARO 6662B3-311-C Double Diaphragm Pump Air Operated 2 Inch
- BALDOR MOTOR BSM50N-375AA AC Brushless Servo Motor, 4000 RPM, TENV
- VERMONT GAGE 112323790 Pin Gage, Class ZZ, Go, Steel, 23.79 mm Size
- GRAINGER M39080.030.0036 Dowel Pin, General, 36 mm Lg., 3 mm Pin Dia., Rockwell 60 +/-2HRC, Steel, Plain
- MAIN FILTER INC. MF0587150 SH74001 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 5.66 Inch Height
- PROTO J704GB Adjustable Wrench, 4 11/32 Inch Overall Length, 3/4 Inch Jaw Capacity, Alloy Steel
- APPROVED VENDOR U38801.012.0725 O-ring Dash 263 Buna N 0.13 Inch
- KM SYSTEMS KM40TSEM062236 End Mill Holder, 40Ts Taper Size, 60.00 mm Projection, 1-5/8 Inch Nose Dia
Explore More
- KEYSHAFT
- Sander Grinder Wire Brushes
- Compressor Valves
- Emergency Lighting Fixtures
- Welding Gun Adapters
- Multi-Material Screws
- BOLLE SAFETY Contour Safety Glasses
- ANSELL 88-356 Alphatec Blue Unlined Food Processing And Chemical Gloves
- SALISBURY Class 00 Lineman Gloves Kit, 11 Inch, Blue
- LUMAPRO Ballast Ignitors
- INNOVATIVE COMPONENTS 5/16-18 Thread Size Four Prong Knob
- HOFFMAN Proline Series Swing Out Panels
- SK PROFESSIONAL TOOLS Slotted Screwdrivers
- STRONG HOLD Industrial Lockers
- DAKE CORPORATION Electric Tire Hydraulic Presses
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 23Q50L14 TIGEAR-2 Right Angle Reducer
€1,362.70 /unit


