BALDOR / DODGE 23Q40LR14WP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
Get it by Wednesday, Apr 15
€1,710.39 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 2 1/2" |
| Case Size | 23 |
| Center Distance | 2.31" |
| Center To End Of Shaft Distance | 5.14" |
| Color | White |
| Finish | White Epoxy |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 1.11 hp |
| Hp Rating Output | 0.83 hp |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Motor Compatibility | NEMA Motor, 140TC Frame |
| Mounting Bolt Pattern Length | 5" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 22/25" |
| Nominal Ratio | 40 |
| Output Shaft Center To Input Motor Mounting Face Distance | 5.46" |
| Output Style | Left, Right |
| Overhung Load | 1610 lbf. |
| Rated Torque Output | 1193 lbs.-in. |
| Ratio | 40:1 |
| Seal Type | Single Lip Contact |
| Shaft Dia. | 1 1/4" |
| Shaft Dia. Output | 1 1/8" |
| Shaft Length Output | 2.18" |
| Shaft Output Type | Double Solid |
| Suitable For Washdown | No |
| Thermal Hp Rating | 1.73 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.6 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | shaft dia. | gear ratio | output style | ratio | frame size | output type | finish | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
23Q05H14 | 1.438" | 5 | Hollow Bore | 5:1 | 140 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23Q05H18 | 1.438" | 5 | Hollow Bore | 5:1 | 180 | Hollow | - | Hollow | €2,045.90 | |
![]() |
23Q05R56 | 1 1/4" | 5 | Right | 5:1 | 56 | Right Solid B | Green Finish | - | €1,362.70 | |
![]() |
23Q07H14 | 1.438" | 7 | Hollow Bore | 7:1 | 140 | Hollow | Green Finish | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23Q07H18 | 1.438" | 7 | Hollow Bore | 7:1 | 180 | Hollow | - | Hollow | €2,045.90 | |
![]() |
23Q07H56 | 1.438" | 7 | Hollow Bore | 7:1 | 56 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23Q07L14 | 1 1/4" | 7 | Left | 7:1 | - | Left Solid A | Green Finish | - | €1,362.70 |
Explore Products
- MARTIN SPROCKET 24TSDS7
- MONOPRICE 13218 Cat6 Utp Patch Cable, 6 Inch Blue
- WEG 15018ET3G445HP-W22 13471965 Pump Motor, 150 HP, 1800 RPM, 460 V PWS, 3 Phase, TEFC, 445HP Frame, Footed, Premium, P-Base
- HOFFMAN A604812LPG Metallic Enclosure 3 Point Continuous
- SPEARS VALVES 300-102553 Tee, Socket, 100 PSI, PIP, 21 x 10 Size, PVC
- WINTERS INSTRUMENTS PCC648C Ss 4 Inch, 0-600 Psi/Kpa 1/4 Inch, Npt Bttm
- VERMONT GAGE 141147660 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.4766 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Footwear Traction Devices
- Split End Blanks
- Twist Lock Plugs
- Buna N Tubing
- Belt Drive Single Inlet Square Housing Blowers
- PLAST-O-MATIC PRHM Series Thermoplastic Pressure Regulators
- DESTACO 7-101, 7-58, 7-59, 7-60 Heavy Duty Cam Action Series
- TEMPCO Low Density Cartridge Heaters
- BALDWIN FILTERS Primary Fuel Elements
- PARKER Blow Guns, 100 PSI Operating Pressure, 1/4 Inch Port Size
- HAYWARD Valve Screens
- KIMBLE CHASE Short Stem Addition Funnels
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND EPS2 24 Gas Springs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 23Q40LR14WP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
€1,710.39 /unit



