BALDOR / DODGE 23Q30H14 TIGEAR-2 Worm Gear Speed Reducer
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,797.54 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 2 1/2" |
| Bore Length | 6.62" |
| Case Size | 23 |
| Center Distance | 2.31" |
| Class | Class 30 |
| Color | Grey |
| Finish | Green Finish |
| Frame Size | 140 |
| Gear Box | 23 |
| Gear Ratio | 30 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 1 21/50 hp |
| Hp Rating Output | 1.11 hp |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Material | Iron |
| Max. Rpm | 58 RPM |
| Mfr. Series | Tigear II Series |
| Motor Compatibility | NEMA Motor, 140TC Frame |
| Mounting Bolt Pattern Length | 5" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 22/25" |
| Nominal Ratio | 30 |
| Output Shaft | Hollow |
| Output Shaft Center To Input Motor Mounting Face Distance | 5.46" |
| Output Style | Hollow Bore |
| Output Type | Hollow |
| Overhung Load | 1610 lbf. |
| Paint Type | Standard |
| Rated Torque Output | 1201 lbs.-in. |
| Ratio | 30:1 |
| Seal Type | Single Lip Contact |
| Shaft Dia. | 1.438" |
| Shaft Key (in.) | No |
| Shaft Length | No |
| Suitable For Washdown | No |
| Thermal Hp Rating | 2 3/50 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.6 |
| Ship height (cm) | 23.88 |
| Ship length (cm) | 28.45 |
| Ship width (cm) | 27.94 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | shaft dia. | gear ratio | output style | ratio | frame size | output type | finish | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
23Q05H14 | 1.438" | 5 | Hollow Bore | 5:1 | 140 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23Q05H18 | 1.438" | 5 | Hollow Bore | 5:1 | 180 | Hollow | - | Hollow | €2,045.90 | |
![]() |
23Q05R56 | 1 1/4" | 5 | Right | 5:1 | 56 | Right Solid B | Green Finish | - | €1,362.70 | |
![]() |
23Q07H14 | 1.438" | 7 | Hollow Bore | 7:1 | 140 | Hollow | Green Finish | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23Q07H18 | 1.438" | 7 | Hollow Bore | 7:1 | 180 | Hollow | - | Hollow | €2,045.90 | |
![]() |
23Q07H56 | 1.438" | 7 | Hollow Bore | 7:1 | 56 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23Q07L14 | 1 1/4" | 7 | Left | 7:1 | - | Left Solid A | Green Finish | - | €1,362.70 |
Explore Products
- HONEYWELL VFF3HW1Y2A/M Butterfly Valve, 3-Way, Flanged, 3 Inch Resilient-Seat
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS SNAP5262WA Straight Receptacle, 15A 125V, 2P - 3W Grounding, 5-15R, Nylon, White
- HUB CITY 1320111033 Bearing Insert, 5/8 Inch Size
- SMC VALVES NCDQ2B32-75DCMZ Compact Cylinder, 32 mm Size, Double Acting Auto Switcher
- TITAN FASTENERS JES04128B
- APOLLO VALVES 73A10427A 2 Pcs Standard Port Carbon Steel Ball Valve with SS Latch-Lock Lever and Nut 3/4 Inch Size, 2 x FNPT
- TB WOODS 2BK55 X 1-3/8
- MAIN FILTER INC. MF0222521 P167891 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Viton Seal, 16.88 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Bore Polishers
- Manual Strapping Sealers and Tensioners
- Copper Rod Stock
- EZ-Clip
- Fiberglass Tube Stock
- AKRO-MILS 35300 Nest And Stack Totes
- CONDOR Mechanics Gloves, Fingerless, Breathable Back, Black
- JOHN GUEST Bulkhead Unions, Acetal Gray
- GLOBE SCIENTIFIC Griffin Style Beakers, Heavy Duty, Low Form
- E JAMES & CO Rubber Strip, Extreme Temperature, 50A
- REVCOR Propeller 18 Inch
- BATTERY DOCTOR Type 1 Circuit Breakers
- SPEARS VALVES CPVC True Union 2000 Industrial Ball Valves, Spigot Ends, FKM
- KOCH Pleated Air Filters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 23Q30H14 TIGEAR-2 Worm Gear Speed Reducer
€1,797.54 /unit


