BALDOR / DODGE 23Q25H56WP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,958.74 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 2 1/2" |
| Bore Length | 6.62" |
| Case Size | 23 |
| Center Distance | 2.31" |
| Class | Class 30 |
| Color | Grey |
| Finish | White Epoxy |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 1 13/20 hp |
| Hp Rating Output | 1 8/25 hp |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Material | Iron |
| Max. Rpm | 70 RPM |
| Motor Compatibility | NEMA Motor, 56C Frame |
| Mounting Bolt Pattern Length | 5" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 22/25" |
| Nominal Ratio | 25 |
| Output Shaft | Hollow |
| Output Shaft Center To Input Motor Mounting Face Distance | 5.46" |
| Output Style | Hollow Bore |
| Overhung Load | 1610 lbf. |
| Paint/coating | White |
| Rated Torque Output | 1184 lbs.-in. |
| Ratio | 25:1 |
| Seal Type | Single Lip Contact |
| Shaft Dia. | 1.438" |
| Suitable For Washdown | No |
| Thermal Hp Rating | 2 4/25 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.6 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | shaft dia. | gear ratio | output style | ratio | frame size | output type | finish | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
23Q05H14 | 1.438" | 5 | Hollow Bore | 5:1 | 140 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23Q05H18 | 1.438" | 5 | Hollow Bore | 5:1 | 180 | Hollow | - | Hollow | €2,045.90 | |
![]() |
23Q05R56 | 1 1/4" | 5 | Right | 5:1 | 56 | Right Solid B | Green Finish | - | €1,362.70 | |
![]() |
23Q07H14 | 1.438" | 7 | Hollow Bore | 7:1 | 140 | Hollow | Green Finish | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23Q07H18 | 1.438" | 7 | Hollow Bore | 7:1 | 180 | Hollow | - | Hollow | €2,045.90 | |
![]() |
23Q07H56 | 1.438" | 7 | Hollow Bore | 7:1 | 56 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23Q07L14 | 1 1/4" | 7 | Left | 7:1 | - | Left Solid A | Green Finish | - | €1,362.70 |
Explore Products
- RIDGID 45845 Oil Spout
- VOLKEL 81465-2 Hand Tap Second, ISO 529/DHSS-G, Mf 30 x 3.0 Size
- OSG 1124608 Straight Flute Tap, 11/16 Inch - 16 Thread Size, 1 5/16 Inch Thread Lg, TiCN, H3, Plug
- GARLOCK SEALING TECHNOLOGIES 21158-0657
- APPLETON ELECTRIC CMLEDS254G5BUF Hazardous Lighting Fixture, Power 250W
- BROWNING 1094762 4L680 V-Belt, 68 in Outside Length, 4L Section Size, Rubber
- METROVAC 110I-579113
Explore More
- KEYSHAFT
- Impact Socket Adapters
- Specialty Hand Trucks
- Tool Lanyards
- Rotary Vane Compressor/Vacuum Pump
- Heat Exchangers
- CONDOR Fingerless Hand Protection Gloves
- CONDOR Uncoated Nylon Antistatic Gloves
- CHICAGO PNEUMATIC CP7763/CP7773 Series Impact Wrenches
- ANVIL AF730 Series Longitudinal And Lateral Seismic Clamps, Plain
- ANVIL AS1100 Series Rigid Steel Conduit Clamps, 304 Stainless Steel
- SPEARS VALVES PVC True Union 2000 Industrial 3-Way Horizontal Diverter Ball Valves Regular Style, Flanged, EPDM
- QEP Tile Cutters
- CASH VALVE Piston Assemblies
- DEWALT PEX Expansion Heads
- SIOUX CHIEF PDQ Push Fit Couplings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 23Q25H56WP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
€1,958.74 /unit



