BALDOR / DODGE 23Q20LR14 TIGEAR-2 Worm Gear Speed Reducer
Get it by Monday, Apr 13
€1,549.19 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 2 1/2" |
| Case Size | 23 |
| Center Distance | 2.31" |
| Center To End Of Shaft Distance | 5.14" |
| Class | Class 30 |
| Color | Grey |
| Finish | Green Finish |
| Frame Size | 140 |
| Gear Box | 23 |
| Gear Ratio | 20 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 2 hp |
| Hp Rating Output | 1 16/25 hp |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Material | Iron |
| Max. Rpm | 88 RPM |
| Mfr. Series | Tigear II Series |
| Motor Compatibility | NEMA Motor, 140TC Frame |
| Mounting Bolt Pattern Length | 5" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 22/25" |
| Nominal Ratio | 20 |
| Output Shaft Center To Input Motor Mounting Face Distance | 5.46" |
| Output Style | Left, Right |
| Output Type | Double Solid |
| Overhung Load | 1610 lbf. |
| Paint Type | Standard |
| Rated Torque Output | 1178 lbs.-in. |
| Ratio | 20:1 |
| Seal Type | Single Lip Contact |
| Shaft Dia. | 1 1/4" |
| Shaft Dia. Output | 1 1/8" |
| Shaft Key (in.) | No |
| Shaft Length | No |
| Shaft Length Output | 2.18" |
| Shaft Output Type | Double Solid |
| Suitable For Washdown | No |
| Thermal Hp Rating | 2 31/50 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.6 |
| Ship height (cm) | 23.88 |
| Ship length (cm) | 28.45 |
| Ship width (cm) | 27.94 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | shaft dia. | gear ratio | output style | ratio | frame size | output type | finish | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
23Q05H14 | 1.438" | 5 | Hollow Bore | 5:1 | 140 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23Q05H18 | 1.438" | 5 | Hollow Bore | 5:1 | 180 | Hollow | - | Hollow | €2,045.90 | |
![]() |
23Q05R56 | 1 1/4" | 5 | Right | 5:1 | 56 | Right Solid B | Green Finish | - | €1,362.70 | |
![]() |
23Q07H14 | 1.438" | 7 | Hollow Bore | 7:1 | 140 | Hollow | Green Finish | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23Q07H18 | 1.438" | 7 | Hollow Bore | 7:1 | 180 | Hollow | - | Hollow | €2,045.90 | |
![]() |
23Q07H56 | 1.438" | 7 | Hollow Bore | 7:1 | 56 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23Q07L14 | 1 1/4" | 7 | Left | 7:1 | - | Left Solid A | Green Finish | - | €1,362.70 |
Explore Products
- NIBCO U6002 11/2x1 Reducer Wrot Coper Ftg x C 1-1/2 x 1 In
- SPEARS VALVES 867S-416SR Special Reinforced Clamp-On Saddle, EPDM, SS, 4 x 3/4 Inch Size, PVC
- SPEARS VALVES 401-916F Reducer Tee, Socket, Schedule 40, 24 x 16 Size, PVC
- SUMP ALARM SA-120V-1L-10 High Water Alarm, High Water Alarm, 120 VAC Volt, 10 ft Sensor Cord, Manual/Auto
- SPEARS VALVES PL-020 Pipe, 10Ft. Length, Schedule 40, 2 Inch Size, Clear, PVC
- GRAINGER 14240_72_0 Bronze Round Tube, 3 1/2 Inch OD, 2.75 Inch ID, 6 Ft Length
- EATON CB1633T120480GRAX5 Pringle Bolted Pressure Contact Switch, 1600A, 1No-1Nc, 120V, 480V, 3-Pole, Three-Wire
Explore More
- KEYSHAFT
- Eye Pulleys and Snaps
- Trench Drain Accessories
- Fiber Optic Sensors
- Aluminum Perforated Sheets
- CAROL Category 5E Cable
- RUD CHAIN LRBK-FIX Lashing Load Rings
- KEO Combined Drills And Countersinks, Radius Type
- GLOBE SCIENTIFIC Screwcaps without O-Ring, for Sample Tubes
- WESTWARD Drill Press Vise
- PHOENIX Hand Rail Kit
- PASS AND SEYMOUR Combination Two Gang Opening Smooth Wall Plates
- LEESON Low Voltage IEC DC Metric Motors, TEFC/TENV
- CONDOR Chainmail Cut Resistant Gloves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 23Q20LR14 TIGEAR-2 Worm Gear Speed Reducer
€1,549.19 /unit



