BALDOR / DODGE 23Q20H56WP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
Get it by Wednesday, Apr 15
€1,958.74 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 2 1/2" |
| Bore Length | 6.62" |
| Case Size | 23 |
| Center Distance | 2.31" |
| Color | White |
| Finish | White Epoxy |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 2 hp |
| Hp Rating Output | 1 16/25 hp |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Motor Compatibility | NEMA Motor, 56C Frame |
| Mounting Bolt Pattern Length | 5" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 22/25" |
| Nominal Ratio | 20 |
| Output Shaft | Hollow |
| Output Shaft Center To Input Motor Mounting Face Distance | 5.46" |
| Output Style | Hollow Bore |
| Overhung Load | 1610 lbf. |
| Rated Torque Output | 1178 lbs.-in. |
| Ratio | 20:1 |
| Seal Type | Single Lip Contact |
| Shaft Dia. | 1.438" |
| Suitable For Washdown | No |
| Thermal Hp Rating | 2 31/50 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.6 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | shaft dia. | gear ratio | output style | ratio | frame size | output type | finish | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
23Q05H14 | 1.438" | 5 | Hollow Bore | 5:1 | 140 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23Q05H18 | 1.438" | 5 | Hollow Bore | 5:1 | 180 | Hollow | - | Hollow | €2,045.90 | |
![]() |
23Q05R56 | 1 1/4" | 5 | Right | 5:1 | 56 | Right Solid B | Green Finish | - | €1,362.70 | |
![]() |
23Q07H14 | 1.438" | 7 | Hollow Bore | 7:1 | 140 | Hollow | Green Finish | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23Q07H18 | 1.438" | 7 | Hollow Bore | 7:1 | 180 | Hollow | - | Hollow | €2,045.90 | |
![]() |
23Q07H56 | 1.438" | 7 | Hollow Bore | 7:1 | 56 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23Q07L14 | 1 1/4" | 7 | Left | 7:1 | - | Left Solid A | Green Finish | - | €1,362.70 |
Explore Products
- PROCON 10166
- APPLETON ELECTRIC CJLC1510GMTR Wet Location Lighting, 150W
- ANVIL 0500565791 6 Bolted Galvanized With 212
- SAGINAW SCE-30EL2410SS6LP Enclosure, 30 x 24 x 10 Inch Size, Wall Mount, 316L Stainless Steel, #4 Brush Finish
- TITAN FASTENERS BUS21FK820MC
- MAIN FILTER INC. MF0385611 R661HBH03H Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron Rating, Viton Seal, 12.91 Inch Height
- HUB CITY 0220-77330 Worm Gear Drive, Single Reduction, Hollow Bore Output
Explore More
- KEYSHAFT
- Gas Infrared Tube Heaters
- Tarps
- Digital Multimeters
- Worm Gear Clamps
- Polypropylene Tubing
- OIL SAFE Bulk Storage Spill Pan Connection Kits
- DEWALT Contractor Pro Safety Glasses
- ANVIL 008G Series Riser Clamps
- ANVIL AS926 Series Strut Braces
- GORLITZ Finger Leaders
- ALVORD POLK Square Shank Taper Reamers
- HUMBOLDT Multi-Length Strain Gauge Sets
- HALLOWELL Small Compartment Box Lockers
- PLAST-O-MATIC EBVF3-6 Series Electrically Actuated Ball Valves, PVDF
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 23Q20H56WP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
€1,958.74 /unit



