BALDOR / DODGE 23Q12H14WP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,958.74 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 2 1/2" |
| Bore Length | 6.62" |
| Case Size | 23 |
| Center Distance | 2.31" |
| Color | White |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 2.91 hp |
| Hp Rating Output | 2 14/25 hp |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Motor Compatibility | NEMA Motor, 140TC Frame |
| Mounting Bolt Pattern Length | 5" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 22/25" |
| Nominal Ratio | 12 |
| Output Shaft | Hollow |
| Output Shaft Center To Input Motor Mounting Face Distance | 5.46" |
| Output Style | Hollow Bore |
| Overhung Load | 1610 lbf. |
| Paint Type | White Epoxy |
| Rated Torque Output | 1170 lbs.-in. |
| Ratio | 12:1 |
| Seal Type | Single Lip Contact |
| Shaft Dia. | 1.438" |
| Suitable For Washdown | No |
| Thermal Hp Rating | 3 39/50 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.6 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | shaft dia. | gear ratio | output style | ratio | frame size | output type | finish | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
23Q05H14 | 1.438" | 5 | Hollow Bore | 5:1 | 140 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23Q05H18 | 1.438" | 5 | Hollow Bore | 5:1 | 180 | Hollow | - | Hollow | €2,045.90 | |
![]() |
23Q05R56 | 1 1/4" | 5 | Right | 5:1 | 56 | Right Solid B | Green Finish | - | €1,362.70 | |
![]() |
23Q07H14 | 1.438" | 7 | Hollow Bore | 7:1 | 140 | Hollow | Green Finish | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23Q07H18 | 1.438" | 7 | Hollow Bore | 7:1 | 180 | Hollow | - | Hollow | €2,045.90 | |
![]() |
23Q07H56 | 1.438" | 7 | Hollow Bore | 7:1 | 56 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23Q07L14 | 1 1/4" | 7 | Left | 7:1 | - | Left Solid A | Green Finish | - | €1,362.70 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0833973 HP228L73MB Interchange Spin-On Filter, Glass, 3 Micron Rating, Buna Seal, 7.02 Inch Height
- TITAN FASTENERS ABU16192
- UNISTRUT P6128-EG Bracket, 3 Hole, 8-1/2 Inch Size, Electrogalvanized
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS PC12C Protective Cap, Size 12mm, Ceramic
- PBC LINEAR RRS45 Linear Slide Roller Carriage, Redi-Rail, Size 45, 3-Roller Assembly, 52100 Steel
- CLEVELAND C39584 Square End Mill, 3 Flutes, 13/32 Inch Milling Dia, 1 Inch Cut, 4 1/8 Inch Overall Length
- BEHRINGER SYSTEMS BS7A450-PP-CM1 BEHRINGER PIPE SYSTEMS BS7A450-PP-CM1
- MORSE CUTTING TOOLS 96457 Form Tap, M14 × 2.0 Dia., D11 Plug, Hss
Explore More
- KEYSHAFT
- Electric Pressure Washers
- Cargo Bars and Hoops
- Door Weatherstripping
- Lamp Changers
- Wired Intercom Accessories
- WELLS LAMONT Para-Aramid/Meta-Aramid Seamless Heat Resistant Gloves
- JOHN GUEST Union Elbows, Polypropylene Black
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 480V Delta Primary Volts, 480Y/277 Secondary Volts
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X170 Gas Springs
- WESTWARD Booster Cable Clamp
- OIL SAFE Color-Coded Clear Tube Grease Guns, Pistol Grip
- CEMENTEX USA Metric T Handle Hex Wrenches
- WOODFORD MFG. Repair Kits
- SLOAN Royal 110 Exposed Solenoid Hardwired Water Closet Flushometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 23Q12H14WP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
€1,958.74 /unit



