BALDOR / DODGE 23Q10LR18 TIGEAR-2 Worm Gear Speed Reducer
Get it by Friday, Apr 10
€1,735.70 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 2 1/2" |
| Case Size | 23 |
| Center Distance | 2.31" |
| Center To End Of Shaft Distance | 5.14" |
| Color | Green |
| Frame Size | 180 |
| Gear Box | 23 |
| Gear Ratio | 10 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 3 21/50 hp |
| Hp Rating Output | 3.07 hp |
| Input Flange | 180TC |
| Input Style | Quill |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Mfr. Series | Tigear II Series |
| Motor Compatibility | NEMA Motor, 180TC Frame |
| Mounting Bolt Pattern Length | 5" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 22/25" |
| Nominal Ratio | 10 |
| Output Shaft Center To Input Motor Mounting Face Distance | 6.49" |
| Output Style | Left, Right |
| Output Type | Double Solid |
| Overhung Load | 1610 lbf. |
| Paint Type | Standard |
| Rated Torque Output | 1106 lbs.-in. |
| Ratio | 10:1 |
| Seal Type | Single Lip Contact |
| Shaft Dia. | 1 1/4" |
| Shaft Dia. Output | 1 1/8" |
| Shaft Key (in.) | No |
| Shaft Length | No |
| Shaft Length Output | 2.18" |
| Shaft Output Type | Double Solid |
| Suitable For Washdown | No |
| Thermal Hp Rating | 4 2/5 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.6 |
| Ship height (cm) | 23.88 |
| Ship length (cm) | 28.45 |
| Ship width (cm) | 27.94 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | shaft dia. | gear ratio | output style | ratio | frame size | output type | finish | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
23Q05H14 | 1.438" | 5 | Hollow Bore | 5:1 | 140 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23Q05H18 | 1.438" | 5 | Hollow Bore | 5:1 | 180 | Hollow | - | Hollow | €2,045.90 | |
![]() |
23Q05R56 | 1 1/4" | 5 | Right | 5:1 | 56 | Right Solid B | Green Finish | - | €1,362.70 | |
![]() |
23Q07H14 | 1.438" | 7 | Hollow Bore | 7:1 | 140 | Hollow | Green Finish | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23Q07H18 | 1.438" | 7 | Hollow Bore | 7:1 | 180 | Hollow | - | Hollow | €2,045.90 | |
![]() |
23Q07H56 | 1.438" | 7 | Hollow Bore | 7:1 | 56 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23Q07L14 | 1 1/4" | 7 | Left | 7:1 | - | Left Solid A | Green Finish | - | €1,362.70 |
Explore Products
- VERMONT GAGE 911265700 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, BG, 0.657 Inch Size
- STEARNS BRAKES 105601200CQF Brake Assembly
- APPROVED VENDOR SF11234QY Drill Bushing Slip Fixed Drill Size 1-23/64 In
- HUB CITY 0250-47269
- MOODY TOOL 51-1876 Scriber, Double End Threaded, 3 Inch 90 Deg. Bend And Hook Tips
- TOUGH GUY 3HHC6 Condenser Diameter 7/16 1/4 -28 (m) Thread
- SDC 1511TNAKV Delayed Egress Maglock, Delayed Egress, Electromagnetic Or Manual, 12/24VDC
Explore More
- KEYSHAFT
- Extra Long Drill Bits
- Mallets Dead Blow Hammers
- Dielectric Unions
- Sample Draw Pumps
- Spray Gun Cup Liner
- CHICAGO PROTECTIVE APPAREL ARC Flash Jacket And Bib Kit
- COTTERMAN F Series Steel Fixed Ladders
- MUELLER INDUSTRIES 782 Stainless Steel Y Strainers
- ANVIL AS100 Series Channels, Solid
- NOTRAX Gripwalker Lite Anti-Slip Hygienic Mattings
- WOODHEAD 130226 Series O Ring
- 80/20 10 Series End Caps
- SMC VALVES Mxs Series Guided Cylinder
- EAGLE Safety Cans, Type II
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 23Q10LR18 TIGEAR-2 Worm Gear Speed Reducer
€1,735.70 /unit



