BALDOR / DODGE 20A10HA56 TIGEAR-2 Right Angle Reducer
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,921.26 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 2 6/25" |
| Bore Length | 5.7" |
| Case Size | 20 |
| Center Distance | 2" |
| Color | Green |
| Frame Size | 56 |
| Gear Box | 20 |
| Gear Ratio | 10 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 2 1/4 hp |
| Hp Rating Output | 2.01 hp |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | 3 Piece Coupled |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Mfr. Series | Tigear II Series |
| Motor Compatibility | NEMA Motor, 56C Frame |
| Mounting Bolt Pattern Length | 5" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 22/25" |
| Nominal Ratio | 10 |
| Output Shaft | Hollow Alternate |
| Output Shaft Center To Input Motor Mounting Face Distance | 7.83" |
| Output Style | Hollow Bore |
| Output Type | Hollow Alt |
| Overhung Load | 1560 lbf. |
| Paint Type | Standard |
| Rated Torque Output | 725 lbs.-in. |
| Ratio | 10:1 |
| Seal Type | Single Lip Contact |
| Shaft Dia. | 1.188" |
| Shaft Key (in.) | No |
| Shaft Length | No |
| Suitable For Washdown | No |
| Thermal Hp Rating | 3 1/4 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.5 |
| Ship height (cm) | 23.88 |
| Ship length (cm) | 28.45 |
| Ship width (cm) | 27.94 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | shaft dia. | gear ratio | output style | ratio | frame size | output type | finish | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
20A10L56 | 1" | 10 | Left | 10:1 | 56 | Left Solid A | Green Finish | - | €1,425.49 | |
![]() |
20A10LR14 | 1" | 10 | Left, Right | 10:1 | 140 | Double Solid | - | - | €1,590.44 | |
![]() |
20A10LR56 | 1" | 10 | Left, Right | 10:1 | 56 | Double Solid | - | - | €1,590.44 | |
![]() |
20A10R14 | 1" | 10 | Right | 10:1 | 140 | Right Solid B | - | - | €1,425.49 | |
![]() |
20A10R56 | 1" | 10 | Right | 10:1 | 56 | Right Solid B | - | - | €1,425.49 | |
![]() |
20A15H14 | 1 1/4" | 15 | Hollow Bore | 15:1 | 140 | Hollow | - | Hollow | €1,921.26 | |
![]() |
20A15H56 | 1 1/4" | 15 | Hollow Bore | 15:1 | 56 | Hollow | - | Hollow | €1,921.26 |
Explore Products
- FEIN POWER TOOLS BLK 1.3CSE Electric Nibbler, 18 Gauge
- E JAMES & CO 1524-10001187 Tubing Oil Resistant 1 3/16 Inch Outer Diameter 50 Feet
- DESTACO 810-UE Pneumatic Hold Down Clamp, 600 lb Holding Capacity
- BOSTON GEAR PL5-022SF090 Timing Pulley, T5/AT5 5MM Pitch
- NOTRAX 166S0410BR Indoor Loose Lay Carpet Mat, Brown, 120 cm x 300 cm Size
- KLEIN TOOLS 11054EINS 74010-7 Insulated Wire Stripper/Cutter
- GATES PC 2100-14M-85
- KEO 31341 Nc Spotting Drills 90 Degree Rh 1-3/4 Inch Hss
Explore More
- KEYSHAFT
- Welder Generator Accessories
- Wood Drilling Bit Sets
- Hoist Rings And Accessories
- Laboratory Desiccators
- Glove Dispensers
- 3M 6000 Series Mold Remediation Respirator Kits
- RINGERS GLOVES Durable Extrication Impact Gloves
- PROTO Flex Impact Socket, 1/2 Inch Drive Size, Metric, Deep
- DICKSON 4 Inch Temperature Chart Recorders
- MUELLER INDUSTRIES 101MDT Silent Check Valves
- BOSCH Hammer Steel 3/4 Hex
- PASS AND SEYMOUR Plugtail Series Isolated Ground Heavy-Duty Hospital Grade Receptacles
- YALE Door Knob Locksets
- KLEIN TOOLS Heavy-Duty Nut Drivers
- SALISBURY Arc Flash Hoods, Clear, Atpv
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 20A10HA56 TIGEAR-2 Right Angle Reducer
€1,921.26 /unit



