BALDOR / DODGE 20A05R56WP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
Get it by Friday, Apr 10
€1,586.67 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 2 6/25" |
| Case Size | 20 |
| Center Distance | 2" |
| Center To End Of Shaft Distance | 4.69" |
| Color | White |
| Finish | White Epoxy |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 3 47/10 hp |
| Hp Rating Output | 3.23 hp |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | 3 Piece Coupled |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Motor Compatibility | NEMA Motor, 56C Frame |
| Mounting Bolt Pattern Length | 5" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 22/25" |
| Nominal Ratio | 5 |
| Output Shaft Center To Input Motor Mounting Face Distance | 7.83" |
| Output Style | Right |
| Overhung Load | 1380 lbf. |
| Rated Torque Output | 581 lbs.-in. |
| Ratio | 5:1 |
| Seal Type | Single Lip Contact |
| Shaft Dia. | 1" |
| Shaft Length Output | 2.11" |
| Shaft Output Type | Right Side Solid |
| Suitable For Washdown | No |
| Thermal Hp Rating | 4 9/10 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 23.4 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | shaft dia. | gear ratio | output style | ratio | frame size | output type | finish | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
20A10L56 | 1" | 10 | Left | 10:1 | 56 | Left Solid A | Green Finish | - | €1,425.49 | |
![]() |
20A10LR14 | 1" | 10 | Left, Right | 10:1 | 140 | Double Solid | - | - | €1,590.44 | |
![]() |
20A10LR56 | 1" | 10 | Left, Right | 10:1 | 56 | Double Solid | - | - | €1,590.44 | |
![]() |
20A10R14 | 1" | 10 | Right | 10:1 | 140 | Right Solid B | - | - | €1,425.49 | |
![]() |
20A10R56 | 1" | 10 | Right | 10:1 | 56 | Right Solid B | - | - | €1,425.49 | |
![]() |
20A15H14 | 1 1/4" | 15 | Hollow Bore | 15:1 | 140 | Hollow | - | Hollow | €1,921.26 | |
![]() |
20A15H56 | 1 1/4" | 15 | Hollow Bore | 15:1 | 56 | Hollow | - | Hollow | €1,921.26 |
Explore Products
- CONDOR 472U82 Safety Sign, Aluminum, 7 x 10 Inch Size, 0.032 Inch Thick, Vertical Rectangular
- TITAN FASTENERS AYV48BL
- GROVE GEAR EL8180034.00 EL-B818-60-D Worm Reducer, 60:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 0.75 Inch O.D, Aluminum
- MARTIN SPROCKET D10BTB20 Sprocket, 10B-2 Chain, 21 Teeth, 106.510 mm Pitch Dia., 116.200 mm O.D., Steel
- CELLTREAT 229225A Pipette, 25 mL Capacity, Plastic, A, Sterile, Red
- SPEARS VALVES 4251-007 Solid Flange, Socket, 3/4 Size, CPVC
- LOVEJOY 68514420138 M-1 X 3/4 PULLEY Spring Loaded V-Belt Pulley, Bore 1-3/4 In, Length 8.62 In
- DIXON RZL-440-CTJ
Explore More
- KEYSHAFT
- Portable Air Conditioners
- Extension Cords
- Pneumatic Grippers
- Clean Room and Lab Gloves
- Hot Melt Adhesives
- CHICAGO PROTECTIVE APPAREL CarbonX Active Crew Neck Shirts
- ANSELL Natural Rubber Latex Gloves, 14 Inch Length
- MEMPHIS GLOVE Ninja Ice Insulated Work Gloves
- CASH VALVE Type D-53 Control Valves
- WALTER TOOLS LNHU Tangential Rhombic Carbide Milling Insert
- BUSSMANN WDFH Series Medium Voltage Fuses
- EDWARDS SIGNALING 125 Class Incandescent Steady-On Beacons
- PASS AND SEYMOUR Rotary R Series Deluxe Replacement Knobs
- STA-KON 251 Bus Bar Taps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 20A05R56WP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
€1,586.67 /unit




