BALDOR / DODGE 202Q20L56 TIGEAR-2 Worm Gear Speed Reducer
Get it by Monday, Apr 13
€1,328.02 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 2 6/25" |
| Case Size | 202 |
| Center Distance | 2.02" |
| Center To End Of Shaft Distance | 6.69" |
| Color | Green |
| Frame Size | 56 |
| Gear Box | 20 |
| Gear Ratio | 20 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 1 17/50 hp |
| Hp Rating Output | 1.11 hp |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Mfr. Series | Tigear II Series |
| Motor Compatibility | NEMA Motor, 56C Frame |
| Mounting Bolt Pattern Length | 5" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 22/25" |
| Nominal Ratio | 20 |
| Output Shaft Center To Input Motor Mounting Face Distance | 5" |
| Output Style | Left |
| Output Type | Left Solid A |
| Overhung Load | 1560 lbf. |
| Paint Type | Standard |
| Rated Torque Output | 796 lbs.-in. |
| Ratio | 20:1 |
| Seal Type | Single Lip Contact |
| Shaft Dia. | 1" |
| Shaft Key (in.) | No |
| Shaft Length | Yes |
| Shaft Length Output | 4.11" |
| Shaft Output Type | Left Solid A |
| Suitable For Washdown | No |
| Thermal Hp Rating | 1.99 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 14.07 |
| Ship height (cm) | 23.88 |
| Ship length (cm) | 28.45 |
| Ship width (cm) | 27.94 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | gear ratio | output style | ratio | frame size | output type | finish | shaft dia. | center distance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 202Q05L14 | 5 | Left | 5:1 | 140 | Left Solid A | - | 1" | 2.02" | €1,328.02 | |
| 202Q05L56 | 5 | Left | 5:1 | 56 | Left Solid A | Green Finish | 1" | 2.02" | €1,328.02 | |
| 202Q05R14 | 5 | Right | 5:1 | 140 | Right Solid B | - | 1" | 2.02" | €1,328.02 | |
| 202Q05R56 | 5 | Right | 5:1 | 56 | Right Solid B | - | 1" | 2.02" | €1,328.02 | |
| 202Q07L14 | 7 | Left | 7:1 | 140 | Left Solid A | - | 1" | 2.02" | €1,328.02 | |
| 202Q07L56 | 7 | Left | 7:1 | 56 | Left Solid A | - | 1" | 2.02" | €1,328.02 | |
| 202Q15L56 | 15 | Left | 15:1 | 56 | Left Solid A | - | 1" | 2.02" | €1,328.02 |
Explore Products
- APPLETON ELECTRIC KPSL10150J1G48L Light Fixture, 100W
- APPROVED VENDOR U24540.016.0100 Machine Screw, 8-32 Thread Size, Steel, 1 In Lg., Std, Flat, Slotted
- WINSMITH E20MDSA5Y160D4 Worm Gear Reducer, 56C Input Flange, Hollow Bore
- CHEMGLASS CG-1406-11 Buchner Funnel, 60 mm Stem OD - Metric, 104 mm Stem Length - Metric, Glass, Buchner
- PARKER 06A26B13A6BC
- EATON EGE3020FFGV Molded Case Circuit Breaker, Eg-Frame, 3-Pole, 20A, 600Y/347 Vac, Line And Load, 50/60 Hz
Explore More
- KEYSHAFT
- Milling Cutters
- Impact Socket Extensions
- Engine Stands and Cranes
- Non-Ventilated Roof Curbs
- Portable Stage Packages
- LOC-LINE Round Nozzle
- MEMPHIS GLOVE Luminator Leather Drivers High Visibility Work Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 103MDT Silent Check Valves
- ANVIL AS712 Series Cross Plates
- AMADA MARVEL Vertical Band Saw
- MILWAUKEE Root Cutter, For Use With Mfr. No. MXF500
- EATON Neutral Lugs
- JAY R. SMITH MFG. CO Cover Gaskets
- DEUBLIN Straights
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 202Q20L56 TIGEAR-2 Worm Gear Speed Reducer
€1,328.02 /unit

