BALDOR / DODGE 202Q20L14WP TIGEAR-2 Reducer With White Paint | AY8PAM
BALDOR / DODGE 202Q20L14WP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
Item: AY8PAMModel: 202Q20L14WP
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Reducer
Base To Output Center Height 2 6/25"
Case Size 202
Center Distance 2.02"
Center To End Of Shaft Distance 6.69"
Color White
Finish White Epoxy
Housing Material Cast Iron
Hp Rating Input 1 17/50 hp
Hp Rating Output 1.11 hp
Input Flange 140TC
Input Style Quill
Lubrication Type PAG, Standard Temperature
Motor Compatibility NEMA Motor, 140TC Frame
Mounting Bolt Pattern Length 5"
Mounting Bolt Pattern Width 2 22/25"
Nominal Ratio 20
Output Shaft Center To Input Motor Mounting Face Distance 5"
Output Style Left
Overhung Load 1560 lbf.
Rated Torque Output 796 lbs.-in.
Ratio 20:1
Seal Type Single Lip Contact
Shaft Dia. 1"
Shaft Length Output 4.11"