BALDOR / DODGE 202A20R56 TIGEAR-2 External Output Shaft Worm Gear Speed Reducer
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,523.90 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 2 6/25" |
| Case Size | 202 |
| Center Distance | 2.02" |
| Center To End Of Shaft Distance | 6.69" |
| Color | Green |
| Frame Size | 56 |
| Gear Box | 20 |
| Gear Ratio | 20 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 1 17/50 hp |
| Hp Rating Output | 1.11 hp |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | 3 Piece Coupled |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Mfr. Series | Tigear II Series |
| Motor Compatibility | NEMA Motor, 56C Frame |
| Mounting Bolt Pattern Length | 5" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 22/25" |
| Nominal Ratio | 20 |
| Output Shaft Center To Input Motor Mounting Face Distance | 7.83" |
| Output Style | Right |
| Output Type | Right Solid B |
| Overhung Load | 1560 lbf. |
| Paint Type | Standard |
| Rated Torque Output | 796 lbs.-in. |
| Ratio | 20:1 |
| Seal Type | Single Lip Contact |
| Shaft Dia. | 1" |
| Shaft Key (in.) | No |
| Shaft Length | Yes |
| Shaft Length Output | 4.11" |
| Shaft Output Type | Right Solid B |
| Suitable For Washdown | No |
| Thermal Hp Rating | 1.99 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 14.63 |
| Ship height (cm) | 23.88 |
| Ship length (cm) | 28.45 |
| Ship width (cm) | 27.94 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | gear ratio | output style | ratio | frame size | output type | shaft dia. | center distance | input style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 202A10L14 | 10 | Left | 10:1 | 140 | Left Solid A | 1" | 2.02" | 3 Piece Coupled | €1,523.90 | |
| 202A20L14 | 20 | Left | 20:1 | 140 | Left Solid A | 1" | 2.02" | 3 Piece Coupled | €1,523.90 | |
| 202A10R14 | 10 | Right | 10:1 | 140 | Right Solid B | 1" | 2.02" | 3 Piece Coupled | €1,523.90 | |
| 202A05R14 | 5 | Right | 5:1 | 140 | Right Solid B | 1" | 2.02" | 3 Piece Coupled | €1,523.90 | |
| 202A05L14 | 5 | Left | 5:1 | 140 | Left Solid A | 1" | 2.02" | 3 Piece Coupled | €1,523.90 | |
| 202A30L56 | 30 | Left | 30:1 | 56 | Left Solid A | 1" | 2.02" | 3 Piece Coupled | €1,523.90 | |
| 202A15L56 | 15 | Left | 15:1 | 56 | Left Solid A | 1" | 2.02" | 3 Piece Coupled | €1,523.90 |
Explore Products
- GLAS COL 104A PL912 PID Control
- OSG 3144203 Straight Flute Tap, #6-32 Thread Size, 5/16 Inch Thread Lg, Black Oxide, H7, Plug
- BENCHMARK SCIENTIFIC Z206-50-A5C Test Tube Cushion
- WEG .3336OT3E56-S 12809201 General Purpose Motor, ODP RolLED Steel 56 Frame, 0.33 HP, 2910 RPM, 415 V
- CHICAGO-LATROBE 44416 Jobber Bit 1/4 Inch High Speed Steel
- MJ MAY MJ-NC1060-8 FT Chain Guide, For Chain # 60, Single Pitch, Black UHMWPE, No Frame, Center Channel
- WHEATON 225538 Sample Bottle, Type III Soda Lime Glass, Unlined, Wide
- APPLETON ELECTRIC U62X3A3A3A3 Control And Pendant Station, Stainless Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Circulators
- Timed Electric Auto Drain Valves
- Plastic Chain Barrier Posts and Stanchions
- Oil Burner Controls
- Braces and Reinforcement Hardware
- ADB HOIST RINGS MFG. Offset Hex Keys
- WHIZARD SKC Cut Resistant Sleeves
- TEMPCO SMPR Series Reflectors
- AME INTERNATIONAL Wheel Weight Hammers
- WRIGHT TOOL 3/4 Inch Drive Impact Extensions
- DUTTON-LAINSON Drive Shafts
- BALDOR / DODGE DLM, Piloted Flange, Ball Bearings
- KLEIN TOOLS Journeyman Leather Utility Gloves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 202A20R56 TIGEAR-2 External Output Shaft Worm Gear Speed Reducer
€1,523.90 /unit

