BALDOR / DODGE 202A20R14LT 202A20R14 TIGEAR-2 Reducer With Low Temperature Lube
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,607.29 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 2 6/25" |
| Case Size | 202 |
| Center Distance | 2.02" |
| Center To End Of Shaft Distance | 6.69" |
| Color | Green |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 1 17/50 hp |
| Hp Rating Output | 1.11 hp |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | 3 Piece Coupled |
| Lubrication Type | PAG, Low Temperature |
| Motor Compatibility | NEMA Motor, 140TC Frame |
| Mounting Bolt Pattern Length | 5" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 22/25" |
| Nominal Ratio | 20 |
| Output Shaft Center To Input Motor Mounting Face Distance | 7.83" |
| Output Style | Right |
| Overhung Load | 1560 lbf. |
| Paint Type | Standard |
| Rated Torque Output | 796 lbs.-in. |
| Ratio | 20:1 |
| Seal Type | Single Lip Contact |
| Shaft Dia. | 1" |
| Shaft Length Output | 4.11" |
| Shaft Output Type | Right Side Solid |
| Suitable For Washdown | No |
| Thermal Hp Rating | 1.99 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 15.3 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | gear ratio | output style | ratio | frame size | output type | shaft dia. | center distance | input style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 202A10L14 | 10 | Left | 10:1 | 140 | Left Solid A | 1" | 2.02" | 3 Piece Coupled | €1,523.90 | |
| 202A20L14 | 20 | Left | 20:1 | 140 | Left Solid A | 1" | 2.02" | 3 Piece Coupled | €1,523.90 | |
| 202A10R14 | 10 | Right | 10:1 | 140 | Right Solid B | 1" | 2.02" | 3 Piece Coupled | €1,523.90 | |
| 202A05R14 | 5 | Right | 5:1 | 140 | Right Solid B | 1" | 2.02" | 3 Piece Coupled | €1,523.90 | |
| 202A05L14 | 5 | Left | 5:1 | 140 | Left Solid A | 1" | 2.02" | 3 Piece Coupled | €1,523.90 | |
| 202A30L56 | 30 | Left | 30:1 | 56 | Left Solid A | 1" | 2.02" | 3 Piece Coupled | €1,523.90 | |
| 202A15L56 | 15 | Left | 15:1 | 56 | Left Solid A | 1" | 2.02" | 3 Piece Coupled | €1,523.90 |
Explore Products
- EDWARDS SIGNALING 874-N5 Horn Grille, 120VAC, 2 1/8 Inch Depth
- GRAINGER ZUSA-PF-8240 Cap, 1/8 Inch Pipe, Female Bspt, Class 150, 1/2 Inch Overall Length
- MAG-MATE CMP2M151212D12 Detent Pair Smart Mag Rare Earth 120Deg
- OSG 1006102000 Straight Flute Tap, M10x1.5 Thread Size, 18 mm Thread Lg, Bright, D6, Bottoming
- CLE-LINE C254468WTL T3000 Pre-Weld Band Saw 162 Inchx1X.035 4/6 Tpi 10 Deg
- PEER CHAIN 41265 Roller Chain, 50 Feet Length, Stainless Steel
- GATES 5/8VP4750 Banded V-Belt, 5 Strand, 475 Inch Outside Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Taps
- Automotive Loading Ramps
- Stationary Air Tanks
- Buna N Tubing
- Liquid Heating and Cooling Coils
- OIL SAFE ID Tabs
- ML KISHIGO Contrasting Mesh Vests, Lime
- ANSELL 28-359 Activarmr Nitrile Coating Cut Resistant Gloves
- KEO Long Series Combined Drills And Countersinks, 8 Inches
- ZURN Aerator, Chrome
- AIRMASTER FAN 3-Speed Pull Chain Switches
- OSG Cobalt Straight Flute Hand Taps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 202A20R14LT 202A20R14 TIGEAR-2 Reducer With Low Temperature Lube
€1,607.29 /unit

