BALDOR / DODGE 17S25LR TIGEAR-2 Right Angle Reducer
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,147.12 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 1.99" |
| Case Size | 17 |
| Center Distance | 1 3/4" |
| Center To End Of Shaft Distance | 4.31" |
| Color | Green |
| Gear Box | TIG17 |
| Gear Ratio | 25 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 22/25 hp |
| Hp Rating Output | 17/25 hp |
| Input Style | Separate, Solid Input Shaft |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Mfr. Series | Tigear II Series |
| Mounting Bolt Pattern Length | 4.19" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 3/4" |
| Nominal Ratio | 25 |
| Output Style | Left, Right |
| Output Type | Double Solid |
| Overhung Load | 1190 lbf. |
| Paint Type | Standard |
| Rated Torque Output | 609 lbs.-in. |
| Ratio | 25:1 |
| Seal Type | Single Lip Contact |
| Shaft Dia. | 7/8" |
| Shaft Dia. Input | 5/8" |
| Shaft Key (in.) | No |
| Shaft Length | No |
| Shaft Length Input | 1.15" |
| Shaft Length Output | 1.74" |
| Shaft Output Type | Double Solid |
| Suitable For Washdown | No |
| Thermal Hp Rating | 1 7/25 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 12.6 |
| Ship height (cm) | 23.88 |
| Ship length (cm) | 28.45 |
| Ship width (cm) | 27.94 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | shaft dia. | gear ratio | input style | output style | ratio | finish | output type | center distance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
17S05H | 1" | 5 | Separate, Solid Input Shaft | Hollow Bore | 5:1 | - | Hollow | 1 3/4" | €1,362.70 | |
![]() |
17S05L | 7/8" | 5 | Separate, Solid Input Shaft | Left | 5:1 | - | Left Solid A | 1 3/4" | €1,001.87 | |
![]() |
17S05LR | 7/8" | 5 | Separate, Solid Input Shaft | Left, Right | 5:1 | - | Double Solid | 1 3/4" | €1,147.12 | |
![]() |
17S05R | 7/8" | 5 | Separate, Solid Input Shaft | Right | 5:1 | - | Right Solid B | 1 3/4" | €1,001.87 | |
![]() |
17S07H | 1" | 7 | Separate, Solid Input Shaft | Hollow Bore | 7:1 | - | Hollow | 1 3/4" | €1,362.70 | |
![]() |
17S07L | 7/8" | 7 | Separate, Solid Input Shaft | Left | 7:1 | - | Left Solid A | 1 3/4" | €1,001.87 | |
![]() |
17S07R | 7/8" | 7 | Separate, Solid Input Shaft | Right | 7:1 | - | Right Solid B | 1 3/4" | €1,001.87 |
Explore Products
- SMC VALVES CXSM15-30-Y59BZS Guide Cylinder, 15 mm Size, Slide Bearing
- LITTLE GIANT PUMPS 581538 TE-3MD-SC Magnetic Drive Pump, 230V, 1/20 Hp
- APPROVED VENDOR P3216GD Drill Bushing Type P Drill Size # 7
- EATON JT3200T Molded Case Circuit Breaker Accessory, 200 A, 3 Pole, Frame J
- TITAN FASTENERS LAA46008C
- KETT TOOLS P-2040 Double Cut Shear 14 Gauge, 90 Psi, 16 CFM, 2500 RPM, 10-1/2 Inch Length
- BUSSMANN 35AFE Semiconductor Fuse, 35A
- VERMONT GAGE 912403870 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, BG, 3.87 mm Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Plug-In Power Supplies
- Weld Nuts
- Finned Strip Heaters
- Defrost Thermostat
- Galvanized Pipe Nipple Assortments
- HELICOIL Spiral Point Plugs, 5H, Metric Fine
- KRYTOX GPL 217 Series Extreme Pressure Grade Grease
- CASH VALVE Type D-53 Control Valves
- VIBCO BV Series Pneumatic Ball Vibrators
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU11800 Gas Springs
- CANTEX Conduit Body E Pvc
- VERMONT GAGE Car XX Go Reversible Assemblies, Green
- BULLDOG Trailer Jacks
- BROWNING Steel Single Sprockets With Split Taper Bushings For No. 120 Chain
- 3M 6210J Flexible Diamond Hand Files
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 17S25LR TIGEAR-2 Right Angle Reducer
€1,147.12 /unit



