BALDOR / DODGE 17S20HWP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,523.90 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 1.99" |
| Bore Length | 5.41" |
| Case Size | 17 |
| Center Distance | 1 3/4" |
| Color | White |
| Finish | White Epoxy |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 1.03 hp |
| Hp Rating Output | 21/25 hp |
| Input Style | Separate, Solid Input Shaft |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Mounting Bolt Pattern Length | 4.19" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 3/4" |
| Nominal Ratio | 20 |
| Output Shaft | Hollow |
| Output Style | Hollow Bore |
| Overhung Load | 1190 lbf. |
| Rated Torque Output | 602 lbs.-in. |
| Ratio | 20:1 |
| Seal Type | Single Lip Contact |
| Shaft Dia. | 1" |
| Shaft Dia. Input | 5/8" |
| Shaft Length Input | 1.15" |
| Suitable For Washdown | No |
| Thermal Hp Rating | 1 29/50 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 12.6 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | shaft dia. | gear ratio | input style | output style | ratio | finish | output type | center distance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
17S05H | 1" | 5 | Separate, Solid Input Shaft | Hollow Bore | 5:1 | - | Hollow | 1 3/4" | €1,362.70 | |
![]() |
17S05L | 7/8" | 5 | Separate, Solid Input Shaft | Left | 5:1 | - | Left Solid A | 1 3/4" | €1,001.87 | |
![]() |
17S05LR | 7/8" | 5 | Separate, Solid Input Shaft | Left, Right | 5:1 | - | Double Solid | 1 3/4" | €1,147.12 | |
![]() |
17S05R | 7/8" | 5 | Separate, Solid Input Shaft | Right | 5:1 | - | Right Solid B | 1 3/4" | €1,001.87 | |
![]() |
17S07H | 1" | 7 | Separate, Solid Input Shaft | Hollow Bore | 7:1 | - | Hollow | 1 3/4" | €1,362.70 | |
![]() |
17S07L | 7/8" | 7 | Separate, Solid Input Shaft | Left | 7:1 | - | Left Solid A | 1 3/4" | €1,001.87 | |
![]() |
17S07R | 7/8" | 7 | Separate, Solid Input Shaft | Right | 7:1 | - | Right Solid B | 1 3/4" | €1,001.87 |
Explore Products
- GRAINGER PS-CACC-243 Rectangle Stock, 0.125 Inch Thick, 1 Inch Width X 48 Inch Length, Red, Opaque
- WESTWARD 11V427 Chucking Reamer, 0.8760 Inch Reamer, 7/8 Inch Shank Dia, 2 5/8 Inch Flute Length, 10 Inch Overall Length
- KIPP K0738.2A41X25 Adjustable Handle, Straight, Zinc Handle, 3/8 Inch To 16 Thread Size, 25 mm Stud Length
- RED HAT 8342G020 Dual Solenoid Valve 4/2 1/4 Inch 120/110v
- WATERSAVER FAUCET COMPANY RK100R Vacuum Breaker Repair Kit -
- DAYTON 6W856 Truck Hand 800 Lb
- GRAND ROCK ST-19843-000 Flare, 5 Inch Size, 2-Bend Outer Dia., Aluminized
- ZOELLER 31-1919
Explore More
- KEYSHAFT
- Portable Gas Heaters
- Polisher Accessories
- Freight Car Bolts
- Electronic Flowmeter Accessories
- Air Caulk Guns
- DESTACO 324-M Series Pull Action Latch Clamps
- BURNDY AMS Dual Rated Splicers/Reducers
- ANVIL AS6153 Series Safety End Caps
- ASCO VALVES Cryogenic Solenoid Valves
- APPROVED VENDOR Tubing, 2m
- VALLEY CRAFT Security Trucks
- PASS AND SEYMOUR Receptacle Cover Plates
- APPLETON ELECTRIC Hazardous Location Cable Gland Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 17S20HWP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
€1,523.90 /unit




