BALDOR / DODGE 17S07LR TIGEAR-2 Worm Gear Speed Reducer
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,147.12 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 1.99" |
| Case Size | 17 |
| Center Distance | 1 3/4" |
| Center To End Of Shaft Distance | 4.31" |
| Color | Green |
| Gear Box | TIG17 |
| Gear Ratio | 7 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 2 3/50 hp |
| Hp Rating Output | 1 22/25 hp |
| Input Style | Separate, Solid Input Shaft |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Mfr. Series | Tigear II Series |
| Mounting Bolt Pattern Length | 4.19" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 3/4" |
| Nominal Ratio | 7 |
| Output Style | Left, Right |
| Output Type | Double Solid |
| Overhung Load | 1190 lbf. |
| Paint Type | Standard |
| Rated Torque Output | 500 lbs.-in. |
| Ratio | 7:1 |
| Seal Type | Single Lip Contact |
| Shaft Dia. | 7/8" |
| Shaft Dia. Input | 5/8" |
| Shaft Key (in.) | No |
| Shaft Length | No |
| Shaft Length Input | 1.15" |
| Shaft Length Output | 1.74" |
| Shaft Output Type | Double Solid |
| Suitable For Washdown | No |
| Thermal Hp Rating | 3 21/50 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 12.6 |
| Ship height (cm) | 23.88 |
| Ship length (cm) | 28.45 |
| Ship width (cm) | 27.94 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | shaft dia. | gear ratio | input style | output style | ratio | finish | output type | center distance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
17S05H | 1" | 5 | Separate, Solid Input Shaft | Hollow Bore | 5:1 | - | Hollow | 1 3/4" | €1,362.70 | |
![]() |
17S05L | 7/8" | 5 | Separate, Solid Input Shaft | Left | 5:1 | - | Left Solid A | 1 3/4" | €1,001.87 | |
![]() |
17S05LR | 7/8" | 5 | Separate, Solid Input Shaft | Left, Right | 5:1 | - | Double Solid | 1 3/4" | €1,147.12 | |
![]() |
17S05R | 7/8" | 5 | Separate, Solid Input Shaft | Right | 5:1 | - | Right Solid B | 1 3/4" | €1,001.87 | |
![]() |
17S07H | 1" | 7 | Separate, Solid Input Shaft | Hollow Bore | 7:1 | - | Hollow | 1 3/4" | €1,362.70 | |
![]() |
17S07L | 7/8" | 7 | Separate, Solid Input Shaft | Left | 7:1 | - | Left Solid A | 1 3/4" | €1,001.87 | |
![]() |
17S07R | 7/8" | 7 | Separate, Solid Input Shaft | Right | 7:1 | - | Right Solid B | 1 3/4" | €1,001.87 |
Explore Products
- SPEAKMAN S-3010-ORB Multi-Function Shower Head, 2.5 Gpm
- EATON BX08C3HAETRI Pow-R-Way Iii, Plug-In Cable Tap Box Unit, 800A, Housing Ground, Three-Phase, Three-Wire
- APPROVED VENDOR U04360.050.0200 Hex Head Cap Screw, 1/2 In - 20 Thread Size, Steel, 2 In Lg., 5/16 In Head Ht., Gr. 8
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS CS1222RU
- GRAINGER ZFB220196 90 Deg Bend Iron, 5 Inch x 5 Inch Pipe, 9 Inch Overall Length
- ALEMITE 322114-1 Stripped Lever
- DIXON 14WMP-G250 Short Ferrule, Weld, 2.5 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Gas Cylinder Lockouts
- Signal Conditioner
- Flashlight Holsters and Cases
- Screwdriver Bits And Nutsetters
- Spring Wound Timers
- AKRO-MILS 30170 Shelf Bins
- KRYTOX GPL 407 Ultrahigh Temperature Grease
- CHICAGO PNEUMATIC Angle Wheel Grinders, Bevel Gear
- ANVIL 001G Series Adjustable Clevis Hangers, Electro-Galvanized Steel, Imperial
- ANVIL AF735 Series Multi-Size Lateral Brace Attachments, Electro Galvanized
- NEW AGE Shelf
- VERMONT GAGE Steel Zz NoGo Reversible Assemblies, Red
- HUMBOLDT Ohaus Explorer High Capacity Balances
- SOUTHWIRE COMPANY Power Supply Cords
- NIBCO S45M3-V Series Ball Valves, Socket, True Union, 3-Way 3-Position Multi-Port, PVC Schedule 80, FKM
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 17S07LR TIGEAR-2 Worm Gear Speed Reducer
€1,147.12 /unit



