BALDOR / DODGE 17QZ50LR56WP TIGEAR-2 E-Z KLEEN Reducer-White
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,766.63 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 1.99" |
| Case Size | 17 |
| Center Distance | 1 3/4" |
| Center To End Of Shaft Distance | 4.31" |
| Color | White |
| Finish | White Epoxy |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 0.51 hp |
| Hp Rating Output | 17/50 hp |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Motor Compatibility | NEMA Motor, 56C Frame |
| Mounting Bolt Pattern Length | 4.19" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 3/4" |
| Nominal Ratio | 50 |
| Output Shaft Center To Input Motor Mounting Face Distance | 4.9" |
| Output Style | Left, Right |
| Overhung Load | 1190 lbf. |
| Rated Torque Output | 608 lbs.-in. |
| Ratio | 50:1 |
| Seal Type | Two Piece Harsh Duty |
| Shaft Dia. | 7/8" |
| Shaft Length Output | 1.74" |
| Shaft Output Type | Double Solid |
| Suitable For Washdown | Yes |
| Thermal Hp Rating | 9/10 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.35 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | shaft dia. | gear ratio | output style | ratio | finish | frame size | output type | paint/coating | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
17Q05H14 | 1" | 5 | Hollow Bore | 5:1 | Green Finish | 140 | Hollow | - | €1,384.25 | |
![]() |
17Q05H56 | 1" | 5 | Hollow Bore | 5:1 | Green Finish | 56 | Hollow | - | €1,384.25 | |
![]() |
17Q05L14 | 7/8" | 5 | Left | 5:1 | Green Finish | 140 | Left Solid A | - | €1,032.80 | |
![]() |
17Q05L56 | 7/8" | 5 | Left | 5:1 | Green Finish | 56 | Left Solid A | - | €1,032.80 | |
![]() |
17Q05LR14 | 7/8" | 5 | Left, Right | 5:1 | Green Finish | 140 | Double Solid | - | €1,178.06 | |
![]() |
17Q05LR56 | 7/8" | 5 | Left, Right | 5:1 | - | 56 | Double Solid | - | €1,178.06 | |
![]() |
17Q05R14 | 7/8" | 5 | Right | 5:1 | Green Finish | 140 | Right Solid B | - | €1,032.80 |
Explore Products
- CLEVELAND C98117 Spiral Flute Tap, 5/16-24 Thread Size, 1 3/8 Inch Thread Length, 3 17/32 Inch Length
- SPEARS VALVES 437-335G Reducer Bushing, Spigot x Socket, Schedule 40, 3 x 1 Size, PVC, Gray
- ZOELLER 384-0007
- T&S B-1141-XSCR4V15 Workboard Faucet, 4 Inch Deck Mt., 6 Inch Swivel GN, 1.5 GPM VR Outlet
- OSG 1812000 Screw Thread Insert STI Tap, 1/4 Inch - 20 Thread Size, 3/4 Inch Thread Lg, Bright, Plug
- FINISH THOMPSON FT15ZA-AA-BBB0-B2 Air Operated Aluminum Pump, 1.5 inch Size, Buna -N Diaphragm, Buna-N Seats
- SPEARS VALVES 806-007BC Long Sweep Elbow, 90 Deg., Socket, Schedule 80, 1 1/4 Size, CPVC
- RUD CHAIN 7993787 DIN 980-V M33-8 Locknut, M33 Nominal Size, 33 mm Pitch
Explore More
- KEYSHAFT
- Earth Ground Resistance Testers
- Flashlight Replacement Bulbs
- Power Unit Accessories
- Absorbent Maintenance Blankets
- Roller Bearing
- ASHCROFT A Series Explosion Proof Pressure Switches, Watertight 316SS Body
- LOC-LINE 90 Degree Spray Bar Nozzles
- TYGON C-210-A Tubings
- ANVIL Threaded Swage Nipples
- REELCRAFT Base Assemblies
- MANITOWOC Cartons
- VALLEY CRAFT Welding Tables, 3000 Lb. Capacity
- LUMAPRO Miniature Incandescent Bulbs, RP11 Lamp Shape
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 17QZ50LR56WP TIGEAR-2 E-Z KLEEN Reducer-White
€1,766.63 /unit




