BALDOR / DODGE 17QZ15LR14 TIGEAR-2 E-Z KLEEN Right Angle Reducer
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,766.63 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 1.99" |
| Case Size | 17 |
| Center Distance | 1 3/4" |
| Center To End Of Shaft Distance | 4.31" |
| Color | Green |
| Finish | Silver Gray Epoxy |
| Frame Size | 140 |
| Gear Box | TIG17 |
| Gear Ratio | 15 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 1.27 hp |
| Hp Rating Output | 1 2/25 hp |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Mfr. Series | Tigear II Series |
| Motor Compatibility | NEMA Motor, 140TC Frame |
| Mounting Bolt Pattern Length | 4.19" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 3/4" |
| Nominal Ratio | 15 |
| Output Shaft Center To Input Motor Mounting Face Distance | 4.9" |
| Output Style | Left, Right |
| Output Type | Double Solid |
| Overhung Load | 1190 lbf. |
| Paint Type | Stainless Epoxy |
| Rated Torque Output | 583 lbs.-in. |
| Ratio | 15:1 |
| Seal Type | Two Piece Harsh Duty |
| Shaft Dia. | 7/8" |
| Shaft Key (in.) | No |
| Shaft Length | No |
| Shaft Length Output | 1.74" |
| Shaft Output Type | Double Solid |
| Suitable For Washdown | Yes |
| Thermal Hp Rating | 2.01 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.35 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | shaft dia. | gear ratio | output style | ratio | finish | frame size | output type | paint/coating | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
17Q05H14 | 1" | 5 | Hollow Bore | 5:1 | Green Finish | 140 | Hollow | - | €1,384.25 | |
![]() |
17Q05H56 | 1" | 5 | Hollow Bore | 5:1 | Green Finish | 56 | Hollow | - | €1,384.25 | |
![]() |
17Q05L14 | 7/8" | 5 | Left | 5:1 | Green Finish | 140 | Left Solid A | - | €1,032.80 | |
![]() |
17Q05L56 | 7/8" | 5 | Left | 5:1 | Green Finish | 56 | Left Solid A | - | €1,032.80 | |
![]() |
17Q05LR14 | 7/8" | 5 | Left, Right | 5:1 | Green Finish | 140 | Double Solid | - | €1,178.06 | |
![]() |
17Q05LR56 | 7/8" | 5 | Left, Right | 5:1 | - | 56 | Double Solid | - | €1,178.06 | |
![]() |
17Q05R14 | 7/8" | 5 | Right | 5:1 | Green Finish | 140 | Right Solid B | - | €1,032.80 |
Explore Products
- VERMONT GAGE 141265390 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.6539 Inch Size
- HUB CITY 0220-16136 Worm Reducer, 243L 5/1 R
- GEARWRENCH 82130 5 Inch Straight Fixed Tip External Snap Ring Plier
- VERMONT GAGE 111301450 Pin Gage, Class ZZ, Go, Steel, 0.0145 Inch Size
- SPEARS VALVES 866SV-530 Clamp-On Saddle, Socket, FKM, SS, 6 x 3 Inch Size, PVC
- GRAINGER U34120.018.0068 Blind Rivet, 3/16 In Rivet Dia., Alu, 0.7 In Rivet Lg., 0.376 In to 0.5 In Grip Rng
- CLIMAX METAL PRODUCTS H2C-125 Shaft Collar Clamp 2 Piece 1-1/4 Inch Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Pressure Switch Accessories
- Hook and Loop Fasteners
- Disposable Towels and Wipes
- Dye Penetrants and Inspection Kits
- Wheel Bolts
- KUSHLAN PRODUCTS Power Concrete Screed Blades
- HELICOIL Complete Working Gages, UNF, 3B
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 7500 Gas Springs
- APPROVED VENDOR Black Steel Schedule 40 Welded Nipple
- APOLLO VALVES 83B-540 Series 3 Piece Full Port Butt Weld Ball Valves
- BEECH DESIGN & MANUFACTURING Winch Pallet Stackers
- NORDFAB Flexible Duct
- SPEC Metric Compression Springs, Music Wire, 7.3 mm Outside Dia.
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 17QZ15LR14 TIGEAR-2 E-Z KLEEN Right Angle Reducer
€1,766.63 /unit




