BALDOR / DODGE 17Q60L56 TIGEAR-2 Worm Gear Speed Reducer
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,032.80 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 1.99" |
| Case Size | 17 |
| Center Distance | 1 3/4" |
| Center To End Of Shaft Distance | 4.31" |
| Class | Class 30 |
| Color | Grey |
| Finish | Green Finish |
| Frame Size | 56 |
| Gear Box | TIG17 |
| Gear Ratio | 60 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 0.43 hp |
| Hp Rating Output | 0.27 hp |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Material | Iron |
| Max. Rpm | 29 RPM |
| Mfr. Series | Tigear II Series |
| Motor Compatibility | NEMA Motor, 56C Frame |
| Mounting Bolt Pattern Length | 4.19" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 3/4" |
| Nominal Ratio | 60 |
| Output Shaft Center To Input Motor Mounting Face Distance | 4.9" |
| Output Style | Left |
| Output Type | Left Solid A |
| Overhung Load | 1190 lbf. |
| Paint Type | Standard |
| Rated Torque Output | 576 lbs.-in. |
| Ratio | 60:1 |
| Seal Type | Single Lip Contact |
| Shaft Dia. | 7/8" |
| Shaft Key (in.) | No |
| Shaft Length | No |
| Shaft Length Output | 1.74" |
| Shaft Output Type | Left Solid A |
| Suitable For Washdown | No |
| Thermal Hp Rating | 4/5 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 12.6 |
| Ship height (cm) | 23.88 |
| Ship length (cm) | 28.45 |
| Ship width (cm) | 27.94 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | shaft dia. | gear ratio | output style | ratio | finish | frame size | output type | paint/coating | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
17Q05H14 | 1" | 5 | Hollow Bore | 5:1 | Green Finish | 140 | Hollow | - | €1,384.25 | |
![]() |
17Q05H56 | 1" | 5 | Hollow Bore | 5:1 | Green Finish | 56 | Hollow | - | €1,384.25 | |
![]() |
17Q05L14 | 7/8" | 5 | Left | 5:1 | Green Finish | 140 | Left Solid A | - | €1,032.80 | |
![]() |
17Q05L56 | 7/8" | 5 | Left | 5:1 | Green Finish | 56 | Left Solid A | - | €1,032.80 | |
![]() |
17Q05LR14 | 7/8" | 5 | Left, Right | 5:1 | Green Finish | 140 | Double Solid | - | €1,178.06 | |
![]() |
17Q05LR56 | 7/8" | 5 | Left, Right | 5:1 | - | 56 | Double Solid | - | €1,178.06 | |
![]() |
17Q05R14 | 7/8" | 5 | Right | 5:1 | Green Finish | 140 | Right Solid B | - | €1,032.80 |
Explore Products
- PROCON 302B015R11BA1X982 Rotary Vane Pump/Motor Assembly, Brass, 15 GPH, Fluorocarbon, Standard-Non External Adjust
- EAGLE PEST2610X Pesticide Safety Cabinet, 55 Gallon, Two Door Self Close
- NORLAKE DCD4878-WL NOR-LAKE SCIENTIFIC DCD4878-WL
- TITAN FASTENERS JMR16064
- EATON ECN1622CAE-R63/D Fusible Combination Starter, 45A, 440/460V AC Coil Voltage
- PARKER P6G-PR90160 Gauge with Adapter Kit
- EATON 2ACLS-24R Current Limiting Fuse, 450A, 2.75 kV, 50 kA Interrupt, Class R
Explore More
- KEYSHAFT
- Borescope Accessories
- Solar Fuses
- Pipe Insulation Wrap
- Pneumatic Relays
- Laboratory Tongs and Forceps
- MEMPHIS GLOVE Ninja BNF Work Gloves, 18 Gauge, Palm and Fingertips Coated
- RUD CHAIN Locknuts
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU11800 Gas Springs
- GLOBE SCIENTIFIC Universal Plug Caps
- PASS AND SEYMOUR Radiant Series Extension Rings
- COOPER B-LINE Center Mount Rack Mounted Shelves
- VERMONT GAGE NoGo Standard Thread Plug Gages, 5/8-11 Unc Lh
- APOLLO VALVES 86C-600 Series 3 Piece Full Port Butt Weld Ball Valves
- SPEARS VALVES CPVC True Union 2000 Industrial 3-Way Horizontal Diverter Ball Valves Regular Style, Spigot, FKM
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 17Q60L56 TIGEAR-2 Worm Gear Speed Reducer
€1,032.80 /unit



