BALDOR / DODGE 17Q30R56 TIGEAR-2 Worm Gear Speed Reducer
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,032.80 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 1.99" |
| Case Size | 17 |
| Center Distance | 1 3/4" |
| Center To End Of Shaft Distance | 4.31" |
| Class | Class 30 |
| Color | Grey |
| Finish | Green Finish |
| Frame Size | 56 |
| Gear Box | TIG17 |
| Gear Ratio | 30 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 19/25 hp |
| Hp Rating Output | 0.57 hp |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Material | Iron |
| Max. Rpm | 58 RPM |
| Mfr. Series | Tigear II Series |
| Motor Compatibility | NEMA Motor, 56C Frame |
| Mounting Bolt Pattern Length | 4.19" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 3/4" |
| Nominal Ratio | 30 |
| Output Shaft Center To Input Motor Mounting Face Distance | 4.9" |
| Output Style | Right |
| Output Type | Right Solid B |
| Overhung Load | 1190 lbf. |
| Paint Type | Standard |
| Rated Torque Output | 615 lbs.-in. |
| Ratio | 30:1 |
| Seal Type | Single Lip Contact |
| Shaft Dia. | 7/8" |
| Shaft Key (in.) | No |
| Shaft Length | No |
| Shaft Length Output | 1.74" |
| Shaft Output Type | Right Solid B |
| Suitable For Washdown | No |
| Thermal Hp Rating | 1 1/5 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 12.6 |
| Ship height (cm) | 23.88 |
| Ship length (cm) | 28.45 |
| Ship width (cm) | 27.94 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | shaft dia. | gear ratio | output style | ratio | finish | frame size | output type | paint/coating | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
17Q05H14 | 1" | 5 | Hollow Bore | 5:1 | Green Finish | 140 | Hollow | - | €1,384.25 | |
![]() |
17Q05H56 | 1" | 5 | Hollow Bore | 5:1 | Green Finish | 56 | Hollow | - | €1,384.25 | |
![]() |
17Q05L14 | 7/8" | 5 | Left | 5:1 | Green Finish | 140 | Left Solid A | - | €1,032.80 | |
![]() |
17Q05L56 | 7/8" | 5 | Left | 5:1 | Green Finish | 56 | Left Solid A | - | €1,032.80 | |
![]() |
17Q05LR14 | 7/8" | 5 | Left, Right | 5:1 | Green Finish | 140 | Double Solid | - | €1,178.06 | |
![]() |
17Q05LR56 | 7/8" | 5 | Left, Right | 5:1 | - | 56 | Double Solid | - | €1,178.06 | |
![]() |
17Q05R14 | 7/8" | 5 | Right | 5:1 | Green Finish | 140 | Right Solid B | - | €1,032.80 |
Explore Products
- GRAINGER BULK-RS-N60FP-51 Neoprene Roll, Flame-Resistant, 36 Inch X 40 Ft, 60A
- PARKER L10-04WSS
- PARKER 14R011GC1S030 Preset Regulator, 1/8 Inch Size
- MIGHTY LINE CTMA16 Caution Tow Motor Ahead Floor Sign, 16 Inch Wide
- HOSE MASTER CA316HP-0025-018 Metal Hose Assembly, 1/4 Inch Size Hose ID, 4.5 Inch Size Dynamic Min. Bend Radius
- RWM S45-SWB-0620-S Corrosion-Resistant Long-Swivel-Life Standard Plate Caster, 6 Inch Dia, Swivel
- DAYTON 61HV91 Shop Vacuum, 12 gal. Tank Size, Stainless Steel, 1 7/8 Inch Hose Dia.
- T&S B-2866-LF12-CR4 Concealed Widespread Faucet, Cerama, 4 Inch Wrist-Action Handles, Swivel Gn
Explore More
- KEYSHAFT
- Jobber Length Drill Bits
- IEC Supplementary Protectors
- Liquid Tight Conduit
- Slide Rings
- Seal Plugs
- TYGON B-44-4X Tubings
- GUARDAIR ThumbSwitch Safety Air Guns, Aluminium Extension, Aluminium Nozzle
- RUD CHAIN VRS-F Starpoints, Metric Thread
- NIBCO Butterfly Valves
- EAGLE Protective Parking Stop
- HOFFMAN Concept Series Swing Out Panels
- DAYTON Limit Springs
- HUBBELL - BRYANT Industrial Grade Heavy Duty Pin and Sleeve Back Boxes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 17Q30R56 TIGEAR-2 Worm Gear Speed Reducer
€1,032.80 /unit



