BALDOR / DODGE 17Q30L14 TIGEAR-2 Right Angle Reducer
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,032.80 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 1.99" |
| Case Size | 17 |
| Center Distance | 1 3/4" |
| Center To End Of Shaft Distance | 4.31" |
| Color | Green |
| Frame Size | 140 |
| Gear Box | TIG17 |
| Gear Ratio | 30 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 19/25 hp |
| Hp Rating Output | 0.57 hp |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Mfr. Series | Tigear II Series |
| Motor Compatibility | NEMA Motor, 140TC Frame |
| Mounting Bolt Pattern Length | 4.19" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 3/4" |
| Nominal Ratio | 30 |
| Output Shaft Center To Input Motor Mounting Face Distance | 4.9" |
| Output Style | Left |
| Output Type | Left Solid A |
| Overhung Load | 1190 lbf. |
| Paint Type | Standard |
| Rated Torque Output | 615 lbs.-in. |
| Ratio | 30:1 |
| Seal Type | Single Lip Contact |
| Shaft Dia. | 7/8" |
| Shaft Key (in.) | No |
| Shaft Length | No |
| Shaft Length Output | 1.74" |
| Shaft Output Type | Left Side Solid |
| Suitable For Washdown | No |
| Thermal Hp Rating | 1 1/5 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 12.6 |
| Ship height (cm) | 23.88 |
| Ship length (cm) | 28.45 |
| Ship width (cm) | 27.94 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | shaft dia. | gear ratio | output style | ratio | finish | frame size | output type | paint/coating | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
17Q05H14 | 1" | 5 | Hollow Bore | 5:1 | Green Finish | 140 | Hollow | - | €1,384.25 | |
![]() |
17Q05H56 | 1" | 5 | Hollow Bore | 5:1 | Green Finish | 56 | Hollow | - | €1,384.25 | |
![]() |
17Q05L14 | 7/8" | 5 | Left | 5:1 | Green Finish | 140 | Left Solid A | - | €1,032.80 | |
![]() |
17Q05L56 | 7/8" | 5 | Left | 5:1 | Green Finish | 56 | Left Solid A | - | €1,032.80 | |
![]() |
17Q05LR14 | 7/8" | 5 | Left, Right | 5:1 | Green Finish | 140 | Double Solid | - | €1,178.06 | |
![]() |
17Q05LR56 | 7/8" | 5 | Left, Right | 5:1 | - | 56 | Double Solid | - | €1,178.06 | |
![]() |
17Q05R14 | 7/8" | 5 | Right | 5:1 | Green Finish | 140 | Right Solid B | - | €1,032.80 |
Explore Products
- STARRETT 99340-14-06 Band Saw Blade, 1 Inch Blade Width, 14 Feet 6 Inch Size, 0.035 Inch Blade Thickness
- SMC VALVES CXSL32TN-50 Guide Cylinder, 32 mm Size, Ball Bearing
- VERMONT GAGE 141194120 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.9412 Inch Size
- COOPER B-LINE BCTS2-78 SS6 Conduit Support, SS, 2 Inch Size, 26 Conduit Holes
- TYGON AE300007 Polyolefin Tubing, 1/4 Inch Outside Dia., 1/8 Inch Inside Dia.
- INSIZE 4120-39 Threaded Ring Gauge, M39 x 4.00 Thread Size, Go Plus, 6G Thread Class, Metric, Tool Steel
- WESTWARD 45CT52 Oil Pump And Hose Reel Kit, Air Operated
Explore More
- KEYSHAFT
- Tag Accessories
- Spring Plungers
- Alloy Steel Blanks Flats Bars Plates and Sheet Stock
- Rivet Washers
- AKRO-MILS 30084 Shelfmax Shelf Bins
- TURTLESKIN CP 350 Heat Resistant Gloves
- CONDOR Leather Palm Knit Glove, Cowhide, ANSI Cut Level A3
- RUD CHAIN PP-VIP PowerPoint Direct VIP Chain Connections, Inch
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND EP2 24 Gas Springs
- TMI Swinging Door, Brown
- AMETEK LAMB Tangential Discharge Vacuum Motors
- WOODHEAD 130103 Series Hand Lamp
- RUD CHAIN PSA Starpoint Eye Bolts, Metric Thread
- LAMP Glass Door Hinges
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 17Q30L14 TIGEAR-2 Right Angle Reducer
€1,032.80 /unit



