BALDOR / DODGE 17Q25H14WP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,545.45 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 1.99" |
| Bore Length | 5.41" |
| Case Size | 17 |
| Center Distance | 1 3/4" |
| Color | White |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 22/25 hp |
| Hp Rating Output | 17/25 hp |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Motor Compatibility | NEMA Motor, 140TC Frame |
| Mounting Bolt Pattern Length | 4.19" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 3/4" |
| Nominal Ratio | 25 |
| Output Shaft | Hollow |
| Output Shaft Center To Input Motor Mounting Face Distance | 4.9" |
| Output Style | Hollow Bore |
| Overhung Load | 1190 lbf. |
| Paint Type | White Epoxy |
| Rated Torque Output | 609 lbs.-in. |
| Ratio | 25:1 |
| Seal Type | Single Lip Contact |
| Shaft Dia. | 1" |
| Suitable For Washdown | No |
| Thermal Hp Rating | 1 7/25 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 12.6 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | shaft dia. | gear ratio | output style | ratio | finish | frame size | output type | paint/coating | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
17Q05H14 | 1" | 5 | Hollow Bore | 5:1 | Green Finish | 140 | Hollow | - | €1,384.25 | |
![]() |
17Q05H56 | 1" | 5 | Hollow Bore | 5:1 | Green Finish | 56 | Hollow | - | €1,384.25 | |
![]() |
17Q05L14 | 7/8" | 5 | Left | 5:1 | Green Finish | 140 | Left Solid A | - | €1,032.80 | |
![]() |
17Q05L56 | 7/8" | 5 | Left | 5:1 | Green Finish | 56 | Left Solid A | - | €1,032.80 | |
![]() |
17Q05LR14 | 7/8" | 5 | Left, Right | 5:1 | Green Finish | 140 | Double Solid | - | €1,178.06 | |
![]() |
17Q05LR56 | 7/8" | 5 | Left, Right | 5:1 | - | 56 | Double Solid | - | €1,178.06 | |
![]() |
17Q05R14 | 7/8" | 5 | Right | 5:1 | Green Finish | 140 | Right Solid B | - | €1,032.80 |
Explore Products
- BALDOR / DODGE 245094 27/16 TDT5 Tapered Speed Reducer Bushing
- HI-TECH DURAVENT 0652-0500-0100 Splice Connector 5 Inch Id Aluminium
- APPROVED VENDOR 12G464 Current Transformer 300/5a Class 2 2va
- APOLLO VALVES 83A1441563 Carbon Steel 3 Pcs Full Port Ball Valve with SS Locking Round Handle 3/4, FNPT x Socket Weld
- RENEWABLE LUBRICANTS 81874 Bio Extreme Ht Oven Lubricant, ISO Grade 150, Pail 5 Gallon Capacity
- BALDOR / DODGE 125639 INS-VSC-35M INS-VSC-35M
- ZSI-FOSTER B-6135-24 ZSI B-6135-24
- BRADY 3PS-250-2-BR 134213 Precut Label Roll, 1/4 x 2 Inch, Polyolefin, Brown, For 10 AWG to 12 AWG Wire Gauge
Explore More
- KEYSHAFT
- Cam Followers and Track Rollers
- Heating Cable Accessories
- Indexable End Mills
- Flexible Impeller Pedestal Pumps
- Eductor-Jet Pumps
- REVCOR Blade Fan 18 Inch
- REVCOR Blade Fan 24 Inch
- YELLOW JACKET Tube Cutters
- MUELLER INDUSTRIES 794F Duplex Basket Strainers
- HEDLAND High Temperature Flow Meters For Petroleum Fluids
- NEW PIG Quick Deploy Leak Diverter
- PEWAG Chain Sling, Grade 120
- CHICAGO FAUCETS Carts
- RULAND MANUFACTURING BC Series Bellow Couplings, Clamp Style, Inch
- PARKER 63NTA Series Compression Bio-Diesel Tube Supports
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 17Q25H14WP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
€1,545.45 /unit




