BALDOR / DODGE 17Q10L56LT TIGEAR-2 Reducer-Low Temperature Lube
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,087.15 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 1.99" |
| Case Size | 17 |
| Center Distance | 1 3/4" |
| Center To End Of Shaft Distance | 4.31" |
| Color | Green |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 1 67/100 hp |
| Hp Rating Output | 1 12/25 hp |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Lubrication Type | PAG, Low Temperature |
| Motor Compatibility | NEMA Motor, 56C Frame |
| Mounting Bolt Pattern Length | 4.19" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 3/4" |
| Nominal Ratio | 10 |
| Output Shaft Center To Input Motor Mounting Face Distance | 4.9" |
| Output Style | Left |
| Overhung Load | 1190 lbf. |
| Paint Type | Standard |
| Rated Torque Output | 534 lbs.-in. |
| Ratio | 10:1 |
| Seal Type | Single Lip Contact |
| Shaft Dia. | 7/8" |
| Shaft Length Output | 1.74" |
| Shaft Output Type | Left Side Solid |
| Suitable For Washdown | No |
| Thermal Hp Rating | 2 19/25 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 12.6 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | shaft dia. | gear ratio | output style | ratio | finish | frame size | output type | paint/coating | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
17Q05H14 | 1" | 5 | Hollow Bore | 5:1 | Green Finish | 140 | Hollow | - | €1,384.25 | |
![]() |
17Q05H56 | 1" | 5 | Hollow Bore | 5:1 | Green Finish | 56 | Hollow | - | €1,384.25 | |
![]() |
17Q05L14 | 7/8" | 5 | Left | 5:1 | Green Finish | 140 | Left Solid A | - | €1,032.80 | |
![]() |
17Q05L56 | 7/8" | 5 | Left | 5:1 | Green Finish | 56 | Left Solid A | - | €1,032.80 | |
![]() |
17Q05LR14 | 7/8" | 5 | Left, Right | 5:1 | Green Finish | 140 | Double Solid | - | €1,178.06 | |
![]() |
17Q05LR56 | 7/8" | 5 | Left, Right | 5:1 | - | 56 | Double Solid | - | €1,178.06 | |
![]() |
17Q05R14 | 7/8" | 5 | Right | 5:1 | Green Finish | 140 | Right Solid B | - | €1,032.80 |
Explore Products
- BUSSMANN A21011307MP Barrier Terminal Block, 30 A, 300 V, Thermoplastic, Black
- GATES B165 Standard V-Belt, 168 Inch Outside Length
- VULCAN HART 751364-A Flue Box Assembly
- SMC VALVES ZSE40AF-01-T-M-X501 Vacuum Switch
- WALTER TOOLS DWLNR2020X08-P 6824282 Indexable Turning and Profiling Tool Holder, DWLN Toolholder, Trigon
- EATON C25DNJ350CB Definite Purpose Contactor, 50A, Quick, 380-415 Vac, 50Hz, 2Nc, 3-Pole, 65A, Non-Reversing
- MAIN FILTER INC. MF0835222 HC2217FCN14Z Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 13.97 Inch Height
- BOSTON GEAR 281.25.3636 Clutches and Brake
Explore More
- KEYSHAFT
- Screw Machine Length Drill Bits
- Air Cannons and Man Coolers
- Drum Covers
- Universal AC/DC Gearmotors
- Compaction and Density Gauge Accessories
- CONDOR General Purpose Gloves, Yellow/Black, Abrasion Level 3
- CHICAGO PNEUMATIC Positive Clutch & Direct Drive Screwdrivers
- ANVIL AS200DS Series Dakota Smart-Strut
- ANVIL AS666 Series 6-Hole Double Corner Connectors
- SMC VALVES Vacuum Pad Flat 8mm
- LISLE Automotive Funnel
- STA-KON Threadless Connectors
- IVES Hand Tools
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 17Q10L56LT TIGEAR-2 Reducer-Low Temperature Lube
€1,087.15 /unit



