BALDOR / DODGE 17Q10L14SP TIGEAR-2 Reducer
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,194.00 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 1.99" |
| Case Size | 17 |
| Center Distance | 1 3/4" |
| Center To End Of Shaft Distance | 4.31" |
| Color | Silver |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 1 67/100 hp |
| Hp Rating Output | 1 12/25 hp |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Motor Compatibility | NEMA Motor, 140TC Frame |
| Mounting Bolt Pattern Length | 4.19" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 3/4" |
| Nominal Ratio | 10 |
| Output Shaft Center To Input Motor Mounting Face Distance | 4.9" |
| Output Style | Left |
| Overhung Load | 1190 lbf. |
| Paint Type | Stainless Epoxy |
| Rated Torque Output | 534 lbs.-in. |
| Ratio | 10:1 |
| Seal Type | Single Lip Contact |
| Shaft Dia. | 7/8" |
| Shaft Length Output | 1.74" |
| Shaft Output Type | Left Side Solid |
| Suitable For Washdown | No |
| Thermal Hp Rating | 2 19/25 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 11.7 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | shaft dia. | gear ratio | output style | ratio | finish | frame size | output type | paint/coating | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
17Q05H14 | 1" | 5 | Hollow Bore | 5:1 | Green Finish | 140 | Hollow | - | €1,384.25 | |
![]() |
17Q05H56 | 1" | 5 | Hollow Bore | 5:1 | Green Finish | 56 | Hollow | - | €1,384.25 | |
![]() |
17Q05L14 | 7/8" | 5 | Left | 5:1 | Green Finish | 140 | Left Solid A | - | €1,032.80 | |
![]() |
17Q05L56 | 7/8" | 5 | Left | 5:1 | Green Finish | 56 | Left Solid A | - | €1,032.80 | |
![]() |
17Q05LR14 | 7/8" | 5 | Left, Right | 5:1 | Green Finish | 140 | Double Solid | - | €1,178.06 | |
![]() |
17Q05LR56 | 7/8" | 5 | Left, Right | 5:1 | - | 56 | Double Solid | - | €1,178.06 | |
![]() |
17Q05R14 | 7/8" | 5 | Right | 5:1 | Green Finish | 140 | Right Solid B | - | €1,032.80 |
Explore Products
- USA SEALING BULK-FG-317 Flange Gasket, 1 Inch Pipe Size, 2 5/8 Inch Outside Dia, 1 5/16 Inch Inside Dia, Black
- LYON KKC5042 Wardrobe Locker, 12 Inch x 18 Inch x 78 Inch, Louvered, 1 Tiers, 1 Units Wide
- OSG 8670470 Screw Machine Drill Bit, #13 Size, 66 mm Overall Length, Carbide, Egias
- VERMONT GAGE 141227600 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.2760 Inch Size
- TWECO 95151101 Ball-point Lug 45 Degree
- DURHAM MANUFACTURING LDO-182436-2-95 Low Deck Service Truck, 2 Shelf, Size 18-1/4 x 27-1/4 x 36 Inch
- RUBBERMAID 1956186 Trash Can, Rectangular, Green, 23 gal Capacity, 11 Inch Width/Dia
- TITAN FASTENERS ZPB342
Explore More
- KEYSHAFT
- Portable Tool Boxes and Chests
- Class 2 Transformers
- Exterior Paints
- Flame Retardant Gloves
- Netting Systems
- LOC-LINE Female Npt Valve
- DWYER INSTRUMENTS DPG-200 Series Digital Pressure Gages
- JOHN GUEST Speedfit Male Connectors, NPT Thread
- JOHN GUEST Stem Reducers, Acetal Gray
- ANVIL AS200H Series Channels With Holes
- USA SEALING Neoprene Flange Gasket, 5-7/8 Inch Outside Diameter
- ANVIL Universal Anvilets
- EATON Molded Case Circuit Breaker Trip Units, E2J Frame
- GRAINGER Clutch Plugs
- DAYTON Pool And Spa Pumps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 17Q10L14SP TIGEAR-2 Reducer
€1,194.00 /unit




