BALDOR / DODGE 17Q05H14WP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,545.45 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 1.99" |
| Bore Length | 5.41" |
| Case Size | 17 |
| Center Distance | 1 3/4" |
| Color | White |
| Finish | White Epoxy |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 259/100 hp |
| Hp Rating Output | 2.39 hp |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Motor Compatibility | NEMA Motor, 140TC Frame |
| Mounting Bolt Pattern Length | 4.19" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 3/4" |
| Nominal Ratio | 5 |
| Output Shaft | Hollow |
| Output Shaft Center To Input Motor Mounting Face Distance | 4.9" |
| Output Style | Hollow Bore |
| Overhung Load | 1050 lbf. |
| Rated Torque Output | 430 lbs.-in. |
| Ratio | 5:1 |
| Seal Type | Single Lip Contact |
| Shaft Dia. | 1" |
| Suitable For Washdown | No |
| Thermal Hp Rating | 3.97 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 12.6 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | shaft dia. | gear ratio | output style | ratio | finish | frame size | output type | paint/coating | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
17Q05H14 | 1" | 5 | Hollow Bore | 5:1 | Green Finish | 140 | Hollow | - | €1,384.25 | |
![]() |
17Q05H56 | 1" | 5 | Hollow Bore | 5:1 | Green Finish | 56 | Hollow | - | €1,384.25 | |
![]() |
17Q05L14 | 7/8" | 5 | Left | 5:1 | Green Finish | 140 | Left Solid A | - | €1,032.80 | |
![]() |
17Q05L56 | 7/8" | 5 | Left | 5:1 | Green Finish | 56 | Left Solid A | - | €1,032.80 | |
![]() |
17Q05LR14 | 7/8" | 5 | Left, Right | 5:1 | Green Finish | 140 | Double Solid | - | €1,178.06 | |
![]() |
17Q05LR56 | 7/8" | 5 | Left, Right | 5:1 | - | 56 | Double Solid | - | €1,178.06 | |
![]() |
17Q05R14 | 7/8" | 5 | Right | 5:1 | Green Finish | 140 | Right Solid B | - | €1,032.80 |
Explore Products
- EATON XBAPSC2510 Pluggable Spring Receptacle, 300/500 V, 28 to 12 Awg Wire, 10 Positions
- SPEC D21570 Compression Spring, 1.8 lbs/In Stiffness Rate, 1.87 lbs Load Capacity, Stainless Steel
- ZSI-FOSTER 724362 Strut Clamp, Zinc-Plated Steel, For 3 5/8 Inch Size Copper Tube
- BALDOR / DODGE 231608 12X22 CR DR XT25 12X22 Crown Drum XT25
- NIBCO NF85H3B TPC-585-70-66 Ball Valve, TPC - Female NPT x Press, 1 1/4 Inch Size, Bronze, Stainless Steel Trim
- DIXON 6WBF6-B-HN Wing Style Hex Nut, Brass, 3/4 Inch Size, 3/4 Inch BSPP
- USA SEALING BULK-WR-PC-9 Plastic Welding Rod, Polycarbonate, Round, 3/16 Inch x 92 ft, Off-White, 1 lb
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Drills
- Waste Disposer Accessories
- Water Supply Stops
- Pressure Gauge Panel Mount Kits
- Slide Hammer Accessories
- OIL SAFE Beta 2000 Micro Glass Filters
- CONDOR Cowhide Leather Premium Gloves, Blue/Beige
- CONDOR Standard Deerskin Leather Work Gloves
- MAYHEW TOOLS Hollow Punches, SAE
- OSG 337Ni Premium Tap
- BUSSMANN NC Series Fuse Links
- SIGNODE Material Handling Parts
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Variload Twist-Lock Plugs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 17Q05H14WP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
€1,545.45 /unit




