BALDOR / DODGE 17AZ30H56WP TIGEAR-2 E-Z KLEEN Reducer-White
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,478.89 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 1.99" |
| Bore Length | 5.41" |
| Case Size | 17 |
| Center Distance | 1 3/4" |
| Color | White |
| Finish | White Epoxy |
| Gearbox Component Type | Gearbox |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 19/25 hp |
| Hp Rating Output | 0.57 hp |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | 3 Piece Coupled |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Motor Compatibility | NEMA Motor, 56C Frame |
| Mounting Bolt Pattern Length | 4.19" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 3/4" |
| Nominal Ratio | 30 |
| Output Shaft | Hollow |
| Output Shaft Center To Input Motor Mounting Face Distance | 7.73" |
| Output Style | Hollow Bore |
| Overhung Load | 1190 lbf. |
| Rated Torque Output | 615 lbs.-in. |
| Ratio | 30:1 |
| Seal Type | Two Piece Harsh Duty |
| Shaft Dia. | 1" |
| Suitable For Washdown | Yes |
| Thermal Hp Rating | 1 1/5 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 20.7 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | shaft dia. | gear ratio | output style | finish | ratio | frame size | output type | center distance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 17AZ05H56 | 1" | - | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 5:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ07H56 | 1" | 7 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 7:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ10H56 | 1" | 10 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 10:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ15R56 | 7/8" | 15 | Right | Silver Gray Epoxy | 15:1 | 56 | Right Solid B | 1 3/4" | €1,937.19 | |
| 17AZ20H56 | 1" | 20 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 20:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ30H56 | 1" | 30 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 30:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ50H56 | 1" | 50 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 50:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 |
Explore Products
- GRAINGER ZUSA-PF-9536 Branch Tee, Aluminum, 3/4 Inch X 3/8 Inch X 3/4 Inch Pipe, Class 150
- OSG 5809200 Square End Mill, Bright, Center Cutting, 2 Flutes, 13.50 mm Milling Dia.
- GRAINGER LTB 21B Protective Leg Tip Slip On Round 1-3/32
- BUSSMANN SRY
- PETERSEN PRODUCTS 148-3075 Test Plug, Remote Placement Expander, 0.75 - 1 Inch Diameter
- MAIN FILTER INC. MF0419984 HP16DNL574WSB Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 10 Micron Rating, Viton Seal, 5 Inch Height
- MORSE CUTTING TOOLS 59096 Cutting End Mill, 3/16 x 3/16 x 5/8 x 2 Inch Size, 2 Flute, Single End
- PROCON 101S125F11BA Rotary Vane Pump, Brass, 125 GPH, EPDM/Nitrile, Standard-Non External Adjust
Explore More
- KEYSHAFT
- Parts
- Landscape Edging
- Colanders and Strainers
- Encapsulated Chemical Suits
- Bedpan Washers
- PROTO Impact Socket, 1 Inch, Imperial, Alloy Steel, Deep
- KEO Long Series Combined Drills And Countersinks, 8 Inches
- ANVIL AS624 Series Closed Angle Connectors, 2-Hole
- CHICAGO-LATROBE Cobalt Steel Jobber Drill Bit, Split Point
- APOLLO VALVES 61LF-PR Series Ball Cone Check Valves
- ACROVYN Crash Rail, Eggshell, Acrovyn, 240 Inch Length
- PASS AND SEYMOUR Dequorum Series Flip Up Units
- STREN-FLEX Standard Polyester Roundslings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 17AZ30H56WP TIGEAR-2 E-Z KLEEN Reducer-White
€2,478.89 /unit

